bhbus.ba
April 27, 2024, 17:08:39 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Banja Luka, 19.11.-20.11.2010  (Read 4896 times)
Amar
Administrator
Glavni Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 7.100



WWW
« on: December 07, 2010, 12:51:46 »

Kao student Arhitektonskog Fakulteta pri Univerzitetu u Sarajevu, Katedra za arhitektonsko projektovanje pri svome predmetu na drugoj godini studija , Kompozicije 2, profesor i njegovi asistenti su organizovali dvodnevno putovanje u Banja Luku.
Plan ove ekskurzije/izleta jeste bio taj da studenti Arhitekture upoznaju Banja Luku sa jednog drugog pogleda, koji nas i interesuje, a to su arhitektonska djela, faze građenja u Banja Luci, koje su se mjenjale iz stoljeća u stoljeće, tako isto promjenom naroda koji su naseljavali taj kraj...

Dan 1
19.11.2010 godine. Ujutro u 7:00 planiran je polazak ispred Muzeja u Sarajevu, tako je i bilo i krenuli smo autoputem pravac Visoko - Kakanj - Lašvanjska Petlja - Vitez - Travnik , u Travniku smo uz pauzu od 1:15 h posjetili sami centar Travnika i uz par riječi našeg profesora i objašnjenja o samom centru Travnika, kako Travnik ima svoju prepoznatljivu kulturu, koja datira još iz Osmanskog perioda. U gradu se nalaze brojne džamije i crkve, kao i grobovi važnih historijskih ličnosti, te odlični primjeri osmanske arhitekture. Gradski muzej, izgrađen 1950. godine, je jedna od najimpresivnijih kulturnih institucija u regiji. Nakon toga smo posjetili kuću poznatog Bosanskog knjićevnika, koju su kao turističku atrakciju priuredili u restoran, stim što su očuvali prvobitni izgled njegove kuće. Pokraj književnosti Ivo Andrić je bio i diplomata, što i daje drugo razmišljanje o njegovoj kući, jer takvu kuću u takva doba je samo mogao neko da sagradi i da posjeduje ko je bio uticajna i imućna ličnost, što je Ivo Andrić i bio ...


Nakon Travnika opet sjedamo u autobus od CTS-a ... Skyliner... koji je stvarno u losem stanju, i krećemo put preko Vakufa do Jajca, međutim pri izlasku iz Travnika u prigradskom naselju Turbe, autobus se zaustavlja i nama profesor prenosi informaciju od vozača da nesmije dalje da vozi, jer sada dolazi brdoviti dio puta, a vozač je primjetio da mu se autobus grije više od normalne temperature i da tu trebamo da sačekamo nekih 1-2 h dok nedođe novi autobus. Čekajući drugi autobus nakon pola sata vozač nam govorio da je otklonuo kvar i da možemo naše putovanje nastaviti.

Putujući do Jajca prošli smo predivne dijelove i stvarno jeste krivudav i brdoviti put, ali je uživanje putovati tim dijelovima Bosne, nakon mislim 1,5 - 2 h vožnje stižemo u Jajce, grad koji je jedan od najznačajnijih gradova za Historiju naše države, ali isto tako i za jugoslavensku historiju, to historijsko područje grada je nominovano za UNESCO listu svjetske baštine, a sta vam to znaci sigurno znate, tako da nemoram objasnjavati tu vrijednost te nominacije... U Jajcu smo stali na AS , gdje je naš autobus i ostao čekati nas dok mi obavimo turu u užem dijelu Jajca... Obišli smo Vodopad, i poznatu tvrđavu, i ispod same tvrđave podzemnu grobnicu, podzemnu crkvu, katakombe, koju je naredio da se sagradi jedan od kraljeva Jajca i Bosanske države u ta vremena, imena se nesjećam, tako da će te za to ostati uskraćeni ...
Kao i svugdje tako i u Jajcu u prirodu se dira zbog finansijskih interesa, tako su napravili ovaj objekat ispod vodopada, da bude turisticka atrakcija, međutim imali su veliki problem tokom nasipanja ovog terena, teren nije bio dovoljno cvrst, podloga, i cesto puta se desavalo da ovaj nasip voda odnese, izgleda da su vremenom nasli rjesenje Smiley






karakteristicni prostor, plafon, u obliku ljiljana isklesan, ljiljan je od pamtivijeka predstavljao simbol Bosne








Nakon pregleda Jajca, nastavljamo svoje putanje prema našem konačnom odredistu za danas, a to i jeste glavni cilj nase ekskurzije, grad Banja Luka. U Banja Luku stižemo u poslijepodnevnim satima, negdje oko 6 h, kao prvo idemo u Kasarnu Kozara, Oružane snage BiH su nam ustupile jedan od njihovih paviljona da možemo prenociti, da nebi plaćali hotele ili hostele, nakon smjestaja u Kasarnu, idemo na Arhitektonski Fakultet BL, tamo nas dočekuje dekan AF BL , i sa kratkim riječima dobrodoslice i picem za osvjezenje, provodi nas 4 satnu turneju kroz sami centar Banja Luka, hvala mu na tome, poslije toga smo imali slobodno pa smo zavrsili u nekim PUB-ovima, Barovima, kaficima itd ...



Dan 2
Ujutro 20.11.2010 Subota, rano ustajanje slicno kao na vojnicki nacin Smiley ... spremanje pakovanje i utovaranje u bus, par slika iz Kozare ...



Krećemo put Crkve i Samostana, kršćana koji sebe nazivaju Trapisti, odma ce te se sjetiti poznatog trapist sira i trapist piva, da, ima to veze snjima, oni to i proizvode ... Trapisti u BL su ostali samo na Crkvi, samostan je u zadnjem ratu oduzet i pretvoren u ortopediju ... Trenutno populaciju Trapista cine samo 2 svecenika, i to 2 brata, koji se i brinu o crkvi i koji proizvode sir, na pivu su davno stali. Trapisti su prvi ljudi koji su u Banja Luci napravili branu i proizvodili struju, prvi dom za djecu bez roditelja i tako dosta značajnih objekata, imali su veliku imovinu, dolaskom komunista i Tite na vlast sve im je to oduzeto sem Crkve i Samostana i duluma zemlje oko tih objekata... Kada je dosao ovaj rat i to su oduzeli sem crkve, u ovom ratu su ih vecinu pobili, tako da su ostala 2 svecenika....















Nakon posjete Trapistima, idemo autobusom u posjetu lokaliteta džamije Ferhadije, koja je trenutno u obnovi, nakon što je u proteklom ratu srušena, obnova ide laganim vremenskim tokom, razlog tome jeste što se obnavlja iz postojećih dijelova i dijelova za koje treba poseban način obnove, sličan nacin na koji se obnavljao i Stari Most u Mostaru ... Samo jos da napomenem da je Ferhadija ...

Ferhat-pašina džamija, poznatija kao Ferhadija, bila je središnji objekt u Banjoj Luci i jedno od najvećih dostignuća islamske arhitekture 16. stoljeća u Bosni i Hercegovini. Džamija je izgrađena 1579. u klasičnom otomanskom stilu. Njezin neimar je nepoznat, ali je poznato da je bio učenik Mimara Sinana. Izgradnju džamije je financirao Ferhat-paša Sokolović. U kompleksu Ferhadije su se također nalazila i 3 turbeta: Ferhat-paše, njegove unuke Safikadune i njegovih barjaktara, željezna i kamena ograda s česmom u kutu, šadrvan i staro mezarje u vrtu. Kasnije je kompleks dopunjen sa sahat-kulom izgrađenom nedaleko od Ferhadije. Džamija je bila 18m široka, 14m dugačka, a vrh kupole je bio 18m visok. Munara je bila 43m visoka. Ferhadija je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine 1950., a kasnije je bila uvrštena na listi spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u.












Nakon posjete Ferhadije, imali smo 2 h pauze za ručak i kafice i tak to , nakon tog obavljenog ostaje nam još jedna posjeta i poslije nje povratak za Sarajevo, zadnja destinacija u Banja Luci jeste Banj Brdo ...

Najpoznatije banjalučko izletište Banj brdo se izdiže na južnoj strani grada. Visoko je 431 m nadmorske visine sa kojeg se pruža panoramski pogled na Grad i okolne planine. Izletište je bogato šumom, izvorima vode za piće, uređenim stazama za šetnju i mjestima za piknik. Centralno mjesto izletišta zauzima memorijalni spomenik posvećen palim Krajišnicima u Drugom svjetskom ratu, djelo poznatog jugoslovenskog kipara Antuna Augustinčića. Na Banj brdu je zabranjen saobraćaj motornim vozilima osim vozila organizovanih turističkih grupa. Najkraća pješačka ruta od centra grada do spomeničkog kompleksa je dugačka 5 km. Tu stazu smo morali prepješačiti da bi vidjeli taj pogled na grad i taj čuveni kompleks spomenika... Umro sam Smiley ... Al dobro je za kondiciju Smiley





I na kraju, moja ocjena, nije u brojkama, nego je u komentaru Smiley Po meni prelijep dan, uvijek mi se Banja Luka sviđala, ali prije sam uvijek kada sam dolazio u Banja Luku, prosao bi Gospodarskom ulicom gdje je setaliste, obisao one butike i tak to, otisao u Mercator ili neki drugi shopping centar i to je to ... Jer sam dolazio iskljucivo ono shopping day ... a sad kada sam vidio ove sve prelijepe objekte, imam prelijep dojam o Banja Luci i jedva cekam svoje sljedece posjete Banja Luci ...
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #1 on: December 07, 2010, 14:39:13 »

Odlične slike i svaka pohvala za tvoj fakultet.

Moj Filozofski fakultet, odsjek za Historiju, nažalost ne pravi slične izlete, mada po samoj prirodi (historija) ima materijala da nam prave svake sedmice izlete kako bi ono što učimo imali prilike vidjeti i na djelu, al... Angry Angry

Uglavnom, super reportaža i da samo nadopunim da katakombe nisu izgrađene pod nekim kraljem, nego su izgrađene krajem XIV. i početkom XV. stoljeća za vrijeme vojvode Hrvoja Vukčića Hrvatinića Cheesy
Logged


Almir
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.226



« Reply #2 on: December 07, 2010, 15:14:03 »

bravo bravo amare..ljepo si to nama opisao sve..svaka cast Smiley
Logged

tomo
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 19.275



WWW
« Reply #3 on: December 07, 2010, 15:26:42 »

Izvrsna reportaža i drago mi je da je netko prezentirao i to područje BiH, a pogotovo s ovakvim vrhunskim slikama!
Logged


Amar
Administrator
Glavni Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 7.100



WWW
« Reply #4 on: December 07, 2010, 15:36:40 »

Odlične slike i svaka pohvala za tvoj fakultet.

Moj Filozofski fakultet, odsjek za Historiju, nažalost ne pravi slične izlete, mada po samoj prirodi (historija) ima materijala da nam prave svake sedmice izlete kako bi ono što učimo imali prilike vidjeti i na djelu, al... Angry Angry

Uglavnom, super reportaža i da samo nadopunim da katakombe nisu izgrađene pod nekim kraljem, nego su izgrađene krajem XIV. i početkom XV. stoljeća za vrijeme vojvode Hrvoja Vukčića Hrvatinića Cheesy
nama je vodic koji je to prezentovao rekao da je on bio Kralj ... a da, to je ime to Wink
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #5 on: December 07, 2010, 16:41:57 »

hahahaha onda vam je bio loš vodič Tongue
Ovaj nikad nije bio kralj, nego samo vojvoda, znam ja, taj period sam imao prošle godine pa mi je još "svježe" Tongue
« Last Edit: December 07, 2010, 17:19:13 by tomo » Logged


Amar
Administrator
Glavni Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 7.100



WWW
« Reply #6 on: December 07, 2010, 17:01:08 »

nekazem da neznas ... a vodic je covjek koji je zaduzen za turist info tu ... pa mozda je bezveze mu to nesvjesno izletilo Wink ...
Logged


Mustafa YJM
VIP Član
Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 4.672



« Reply #7 on: December 07, 2010, 19:11:00 »

I ja sam bio u Jajcu na onom vodopadu....fantastično izgleda.

A pored Ferhadije je Direkcija Smiljića Grin
Logged

....od nas ne možete pobjeći, BHBus team Wink
Amar
Administrator
Glavni Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 7.100



WWW
« Reply #8 on: December 07, 2010, 19:26:24 »

znam, vidjeo sam , ali sam zaboravio slikati ...
Logged


kilometar
VIP Član
Kondukter
*
Offline Offline

Posts: 771



« Reply #9 on: December 07, 2010, 19:30:20 »

Bravo Amare! Inace,moram da naglasim da su sve reportaze super,predobre,svaka na svoj nacin.Samo nastavite ovako!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.055 seconds with 21 queries.