bhbus.ba
April 20, 2024, 15:56:09 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: [1] 2 3 ... 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako napraviti autobus od kartona by Kassbohrer  (Read 68432 times)
Kassbohrer
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.696



« on: November 18, 2010, 13:51:20 »

Evo uputa od mene kako napraviti autobus od kartona. Svako može pokušati... Kad sam pravio sljedeću Setru 417 HDH, slikao sam svaki korak, pa evo slika.

1. po mogućnosti naći negdje maketu autobusa, a mogu poslužiti i slike na kojima je autobus uslikan sa svih strana. Npr.



2. nabaviti veći komad bijelog kartona (koji je sa jedne strane glatak, a sa druge grub).



3. imati sav neophodan materijal, koji je prikazan na slici.



4. naoružati se sa smirenošću i strpljivošću, naći mjesto gdje vlada mir, gdje vam niko neće smetati, pustiti muziku koja vas opušta, (moj izbor su sevdalinke Wink Wink Wink)

5. odabrati dimenzije autobusa i precizno grafitnom olovkom nacrtati skicu autobusa na glatku stranu kartona.



6.obojiti autobus, ako hoćete, možete staviti neke reklame ili natpise. Stakla su najbolja u crnoj boji.



7. pažljivo iskružiti autobus, paziti jer se jednim krivim potezom sav posao može uništiti. Ovo je jedan od najosjetljivijih djelova posla, i potrebna  je jako mirna ruka.



8. iskružiti i otvore za točkove!

9. precizno saviti, spojiti i zaljepiti karoseriju autobusa. Ako se sve linije poklope, onda ste dobro izmjerili i nacrtali.



10. napraviti unutrašnjost autobusa na sljedeći način: okrenuti na grubu stranu kartona, izmjeriti i nacrtatii nekoliko kvadrata kao na slici, pa sve spojiti. Konstrukcija mora biti jaka i čvrsta.




11. sve zajedno spojiti. Onda to izgleda ovako:




12. unutrašnjost uklopiti i zaljepiti u karoseriju autobusa da izgleda ovako:



13. napraviti amortizere (odn. držače točkova) koji izgledaju ovako. Oni moraju biti uži od prostora koji je predviđen za točkove jer točkovi moraju biti mali uvučeni.



14. napraviti točkove koji će veličinom odgovarati prostoru koji smo za njih ostavili.



15. spojiti amortizere i točkove i sve to onda zaljepiti na mjesto predviđeno za točkove. I to bi bilo to - autobus na kraju izgleda ovako:




Eto, to bi bilo to, ukratko. Na ovaj način sam napravio dosta autobusa, pa i kamiona. različitih veličina.

« Last Edit: September 23, 2012, 04:56:42 by Amar » Logged

Kud vozite zdravo bili, sretno stigli cilju željenom.
Na vas misle vaši mili, vratite se dragom domu svom.
Amar
Administrator
Glavni Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 7.100



WWW
« Reply #1 on: November 18, 2010, 14:14:00 »

pa lijepo je ispala Smiley
Logged


Adin_Zne
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 6.229


www.BHBus.net


WWW
« Reply #2 on: November 18, 2010, 14:44:03 »

dobra pravo Wink
Logged

Neoplan VIP Class
Amar
Administrator
Glavni Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 7.100



WWW
« Reply #3 on: November 18, 2010, 15:00:51 »

ja mislim da su ti tockovi puno uvuceni .. i da bi tik vec trebali biti ..
Logged


Adin_Zne
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 6.229


www.BHBus.net


WWW
« Reply #4 on: November 18, 2010, 15:02:11 »

Vidjeću ja ako mi brat bude nagodan, probaćemo mi šta sastavit Wink Cheesy
Logged

Neoplan VIP Class
Kassbohrer
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.696



« Reply #5 on: November 18, 2010, 17:08:49 »

Slažem se sa Amarom, točkovi jesu otišli previše unutra, al hajd... Pokušaću da stavim još slika autobusa koje sam pravio po ovom principu. A ko god ima vremana, slobodno nek pokuša. I ja bih volio, ali neke druge obaveze se stalno nameću.
Logged

Kud vozite zdravo bili, sretno stigli cilju željenom.
Na vas misle vaši mili, vratite se dragom domu svom.
The_Dubster
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #6 on: November 18, 2010, 17:24:08 »

E odlično ti ovo, samo malo obratit pažnju na detalje i može se pravit sve i svašta Cheesy
Logged


Kassbohrer
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.696



« Reply #7 on: November 18, 2010, 22:20:29 »

Meni se sve čini da sam ovu temu otvorio u Autobusi generalno Smiley Smiley Smiley ako je neko premjestio, sve OK Grin Grin Grin
A evo još nekoliko mojih radova:
Mercedes Integro, Setra 419 GT-HD, Setra 315 GT. Firmu zanemarite




A evo i jednog kamiona.






Logged

Kud vozite zdravo bili, sretno stigli cilju željenom.
Na vas misle vaši mili, vratite se dragom domu svom.
ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #8 on: November 19, 2010, 22:53:52 »

e vidis dobre su ti ove makete..ja sam prije 2 ili 3 godine radio,imao sam ih oko dvadesetak,sto li setre s 228dt,s215hd,s417hdh,mercedes turismo,0404,man lions coacha,skyeva,cityja,starlinera..imao sam ih hajmo reci cijelo bogatstvo,bageri,kamioni.sad sam se bacio na drugi posao isto to sve,sam osad pravi maketu koja ce imati stakla,svjetla od dioda,prostor za kofere da se dize,unutar da ima svijetlo,i to ce da rade led diode,tockovi da motaju..e sad ja bih prijedloge sta da pravim....ima svakakvih ideja..pa eto ako neko zazeli zelju mozda i posvetim taj bus njemu...
Logged

The_Dubster
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #9 on: November 19, 2010, 23:10:01 »

napravi Neoplana, bilo kojeg, al najbolji je N1116 Cheesy
Logged


Almir
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.226



« Reply #10 on: November 20, 2010, 01:03:39 »

uuu dobro si ovo napravio..svaka ti cast Wink
Logged

Kassbohrer
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.696



« Reply #11 on: November 20, 2010, 14:16:30 »

Kako sam se ja znao opustiti uz ovo, ali kako sam stariji, sve više osjećam da to više nije za mene, uvjek se nađe našto priječe. Ali sebi za dušu, čim naletim negdje na dobar karton, moraću napraviti jedan bus, tek toliko da ne zaboravim. Grin Grin Grin
Mislim da će to biti Travego nove generacije, a obećao sam jedan napraviti komšiji koji vozi autobus u Sloveniji u firmi Koratur.
Već sam mu napravio Setru 417 HDH (onu gore sa slika sam poklonio njemu) ali sam mu rekao sad napraviti jednog Mercedesa.
A sviđa mi se ideja o staklima na busu, i ostalome. Samo onda mora biti malo veći bus, jer bi bilo puno detalja.
Logged

Kud vozite zdravo bili, sretno stigli cilju željenom.
Na vas misle vaši mili, vratite se dragom domu svom.
suikar
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #12 on: November 20, 2010, 20:56:31 »

Jedna moja stara maketa koja je završila u Ikarbusu.
IKARBUS IK-201.




Logged

Veliki fan Ikarbusa.
suikar
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #13 on: November 20, 2010, 21:06:46 »

Moja kolekcija Ikarbusovih modela.











Izvinjavam se zbog kvaliteta slika!

Logged

Veliki fan Ikarbusa.
stf_petar
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 286


« Reply #14 on: November 20, 2010, 21:16:01 »

svaka čast, extra si uradio, bitna je ideja i konstrukcija a na detaljima poradi, konkretno točkovi Cheesy
Logged
Pages: [1] 2 3 ... 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 20 queries.