bhbus.ba
April 27, 2024, 19:02:41 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: 1 ... 96 97 [98] 99 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Stare slike i JKP GRAS kroz prošlost  (Read 369240 times)
The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #1455 on: October 20, 2013, 14:15:09 »

imam sa biciklom oko 20-25 minuta pa ako budem imo priliku rado cu otici...i sam znas da postoji odredeni ''rizik'' kod preslaska iz FBiH u RS... imam neke prijetelje koji tamo idu cesto pa cu ih zamolit za uslugu ako nista drugo Smiley

uradio bi nam svima veeeeliku uslugu kad bi barem i osrednje slike napravio samo da vidim kakav je bus, čiji i da li bi se možda mogla neka reportažica napraviti Cheesy (pod uslovom da jest GRASov bus, ali da nije nelegalnim putem otišao gore, jer bi onda bilo belaja xD)
Logged


Manas
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 2.027


MAN Diesel & Turbo


WWW
« Reply #1456 on: October 20, 2013, 14:43:07 »

pokusacu,nista ne obecavam...taj dio gdje se nalazi bus je u RS,tim putem istina nisam nikad isao (to je put prema Jahorini),nepoznajem ljude koji tu zive,al opet imam prijetelja koji tuda idu cesce pa vec sam neke zamolio za tu uslugu...ako i oni nista neuspiju ta cu mozda na proljece ili najkasnije ljeto ici na Jahorinu pa cu dobro otvorit oci kada budem prolazio tuda Cheesy sigurno je ''legalnim'' putem tu zavrsio  Cheesy
« Last Edit: October 20, 2013, 14:45:49 by Manas » Logged

ikar353
Kondukter
**
Offline Offline

Posts: 904



« Reply #1457 on: October 20, 2013, 16:47:59 »

otici cu ja,ko je voljan da ide samnom bujrum
Logged
Troler
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.247



WWW
« Reply #1458 on: October 20, 2013, 16:58:08 »

Ko god bude išao nek bude oprezan prilikom fotografisanja.
Logged

Dođu tako vremena, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati
Manas
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 2.027


MAN Diesel & Turbo


WWW
« Reply #1459 on: October 20, 2013, 17:56:26 »

upravo to sto Troler kaze... najbolje sa ceste slikat i to krisom da neko nevidi jer sigurno bi bilo problema kad bi to neko primjetio.. dobro poznajem to podrucje gore i znam sta se sve moze desiti
Logged

dresdener
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 200



« Reply #1460 on: October 20, 2013, 19:42:16 »

U prošli ponedjeljak sam imao izvanrednu šansu posjetiti depozitar saobraćajnog muzeja u Brnu koji je inaće zatvoren i nepristupan posjetiocima. Osim drugih bisera, otkrio sam vjerovatno sestru sarajevske teretne lokomotive broj 11:




Lokomotiva je izrađena 1908. godine, dakle 5 godina nakon one sarajevske, oblik karoserije je totalno identičan, čak i detaili prozora na upravljačkoj kabini, na krovu su montirana dva oduzimača struje tipa lira.
Proizvođači su opet identični kao kod sarajevske lokomotive, mehanički dio firma Weitzer iz Graca i električni dio Siemens-Schuckert. Identičan je i kolosijek od 760 mm i ova je lokomotiva služila na Lokalbahn Ostrau-Karwin (Lokalna pruga Ostrava - Karviná) na sjeveroistoku Češke. Mreža dugačkih uskotračnih pruga je ukinuta do kraja 70. godina prošlog stoljeća.

I sada malo off topic:
U Brnu vozi sve veći broj tramvaja Vario LF2, češkog proizvoda koji je namijenjen direktno kao zamjena dotrajalih vozila K2. Za razliku od tramvaja K2, vozilo ima najmoderniju električnu opremu, je dijelom niskospodno (prostor kod 2. i 3. vrata) i košta puno manje od nekih Combina, Citadisa i drugih svemirskih brodova. Vožnja je super, ugodna, tiha i to zahvaljujući okretnim postoljima. Osim toga, ovaj tramvaj je moguće povezati u garniture od 2 tramvaja dakle u saobraćajnoj špici se može udvostručiti kapacitet veoma jednostavnom procedurom u remizi. Napominjem da tramvaji K2 nisu imali mogućnost povezivanja u kompozicije - falila je njima potrebna oprema za višekratno upravljanje te utičnice za električno povezivanje...
Svakako ja sam oduševljen ovim vozilom!

Logged
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #1461 on: October 20, 2013, 21:07:20 »

Kao i uvijek dresdener nas počasti raritetnim informacijama, svaka čast!
Ovi lf2 su super, gledao sam negdje katalog proizvodni, imaju u ponudi vario lf, vario lf2, vario lf3 i vario lf4, dakle onoliko modula koliko kazuje broj, niskopodnost lf je 33%, lf2 je 50%, lf3 je 66% te lf4 je niskopodan 75%, ima i verzija lf+ sa nekim, kako to kaže dresdener, svemirskim dodacima.
Logged
dresdener
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 200



« Reply #1462 on: October 21, 2013, 20:18:44 »

Man 464: Da, LF+ ima neku baš posebnu opremu, svakako ovaj tip  (LF2 i LF3 trodijelni) bi za Sarajevo bio prema mome mišljenju odličan!

A idemo dalje sa historijom, vraćamo se u davnu godinu 1884.:

Upravo sam odgonetao pismo vlasnika fabrike vagona iz Graca Johanna Weitzera iz 18. Septembra 1884. godine koje je slao Visokom zajedničkom ministarstvu u Beču:

U ovom pismu potvrđuje Johann Weitzer kako je primio narudžbu za izradu 4 komada putničkih tramvajskih kola za konjsku željeznicu u Sarajevu. Svaka kola su trebala koštati 1660 guldena i biti izvedena u solidnom kvalitetu samo od odličnih materijala, namijenjena su bila za zapregu iza jednog konja i to na svakoj strani, i njihova težina nije trebala prekoračiti ukupno 1800 kg.
Vozila su trebala imati postolje i točkove od kovanog gvožđa i osovine od Bessemerovog čelika isto kao jaku vretensku kočnicu na svakoj platformi. Kola su bila podijeljena unutar na 2 coupé (odjela) pri čemu je jedan raspolagao sa 6 i drugi sa 8 sjedećih mjesta. Sjedišta su bila napravljena od jasanovog i bukovog drva obojenog lazurom. Tramvajska karoserija je bila sa vanjske strane pokrivena čelićnim limom debljine od 1,3 mm koji je bio prije montaže sa unutrašnje strane obojen gustom bojom na bazi miniuma (Pb3O4 - jako otrovna ali u to vrijeme jedina dostupna substancija za antikorozionu zaštitu). Mjesta povezivsanja limova su trebala biti prekrivena tankim gvoždenim pojasima. Svako vozilo je trebalo imati 2 signalne tablice za dan i 2 signalne lampe za noć, osim toga je u svakom odjelu unutar vozila trebala biti jedna lampa za osvjetljenje unutrašnosti. Na platformi su trebale biti dva kožna rukohvata za stojeće putnike, unutar tramvaja još 7 istih rukohvata. Lakiranje je trebalo biti izvedeno prema šemi u prilogu (šema nažalost nije pronađena u ovim aktima). Razmak osovina na postolju je trebao iznositi 1,6 m, osovine su trebale biti u radijalnom položaju.
Proizvođač je prihvatio obavezu da isporuči navedena 4 tramvajska kola željeznicom do 15. novembra iste godine na stanicu Bosanski Brod. U slučaju kašnjenja isporuke, od ukupne cijene bi naručilac oduzeo 200 guldena.
     Jako zanimljiva je bila garancija!
Proizvođač je prihvatio 6mjesečni garancijski rok na odlično i nesmetano funkcionisanje tramvajskih kola. Nakon isporuke isplaćeno mu je bilo 90 % ukupne cijene, ostalih 10 % tek nakon šestomjesečnog garancijskog roka ukoliko se nisu pojavili nikakvi problemi. Kao kauciju za savršeno proizvedene tramvaje je proizvođač ostavio iznos od 332 florina koji su njemu trebali biti isplaćeni nazad opet na kraju garancijskog roka.

A inaće ovdje je u detailu na jaaaako arhaičnom njemačkom cijelo pismo:
K. K. priv. Wagenfabrik Johann Weitzer, Graz

Hohes k. k. gemeinsames Ministerium         Wien

Ich bestätige den Empfang Ihrer sehr geehrten zuschrift No. 5810/B.H.I ddo Wien, 12. September 1884, danke verbindlichst für den mir damit gütigst ertheilten Auftrag auf vier Stück Personen-Tramway-Wagen für die Pferdebahn in Sarajevo und erkläre mich mit den darin angeführten technischen und komerziellen Bedingungen vollinhaltlich einferstanden. Dem ausgedrückten Wunsche eines hohen k. k. gemeinsamen Ministeriums entsprechend, rekapituliere ich wie folgt den gleichlautenden Gegenbrief:
Mit Bezug auf mein vorgelegtes Offert vom 6. September d. J. werden hiermit 4 Stück Personen-Tramway-Wagen für die Pferde-Eisenbahn in Sarajevo zum Preise von fl. 1660 sage Gulden Tausend sechshundert sechzgig Gulden Ö.W. pro Waggon franco Bahnhof Brod und gegen Abzug eines Cassenskontos von 2 % dieses Wagenpreises in Bestellung gebracht. Die zu liefernden Wagen sind zur Bespannung für 1 Pferd einzurichten und dürfen ein Gewicht von 1800 kg nicht überschreiten. Die Ausführung hat nachher meinem Offerte beigeschlossenen Zeichnung zu geschehen und ist bei solider Arbeit nur vorzüglich gutes Material zu verwenden.
   Die Wagen erhalten schmiedeisernes Untergestell, schmiedeiserne Sternräder mit Stahl-Tyres und Achsen aus Bessemer Sahl nebst starker Spindelbremse auf jeder Plattform. Sie sind auch für die Bespannung von beiden Seiten einzurichten.
   Die Wagen sind in 2 Coupé getheilt, wovon das eine 6, das andere 8 Sitzplätze hat. Die Sitze werden aus Eschen- und gebeizten Buchensprossen hergestellt. Die Thüren sind auf Rollen zum Schieben und die Fenster zum Herablassen eingerichtet, und sind Stoffvorhänge anzubringen. Oben am Dach sind Oberlichterfenster angebracht, welche gleichzeitig eine Ventilation ermöglichen.
   Die Wagenkasten werden außen mit 1,3 mm starken Blech verkleidet, welches vor der Anmontierung innen mit dicker Miniumfarbe zu bestreichen ist. Die Fugen des Bleches werden mit eisernen Stäben befestigt und bedeckt.
   Jeder Wagen bekommt 2 Signalscheiben für den Tag und 2 Signallaternen für die Nacht, außerdem ein jedes Coupé eine Coupé-Laterne, welche vom Innern des Wagens aus zu handhaben ist.
   Am Plateau werden je 2 Stehriemen, im Inneren des Wagens deren 7 angebracht. Die Lakierung ist nach dem, dem Offert beigelegten Muster auszuführen.
   Von der Anwendung der Radialstellung der Achsen soll bei dem angewendeten Radabstand von 1,6 m Umgang genommen werden.
   Ich verpflichte mich diese Wagen bis 15. November d. J. loco Bosnisch Brod abzuliefern und hafte für die rechtzeitige Lieferung mit einem Pönale von 200 fl. welches im Falle der Nichteinhaltung dieses Termines ohne weiteres von dem Verdienstbetrage in Abzug gebracht werden kann.
   Als Caution für die vollständige Erfüllung meiner hiermit übernommenen Verpflichtung habe ich im Sinne der Offertausschreibung vom 28. August 1884 Z. 5493 den Betrag von fl. 332 in Barem erlangt, welches mir nach Ablauf der Haftzeit zurückgezahlt werden wird.
   Für die solide und fachgemäße Ausführung dieser Wagen hafte ich durch 6 Monate vom Tage der Inbetriebsetzung an und werden mir 90 % des Verdienstbetrages nach Ablieferung der Wagen, die restlichen 10 % nach Ablauf der Haftzeit und anstandsloser Erfüllung meiner hiermit übernommenen Verpflichtungen gegen ordnungsmäßig gestempelte Quittung ausbezahlt werden.
   Schließlich erlaube ich mir an das Hohe k. k. gemeinsame Ministerium die ganz ergebene Bitte zu stellen, geneigtest die Genehmigung ertheilen zu wollen, daß ich die vorerwähnte erlegte Baar-Caution gegen börsenmäßige Wertpapiere umwechseln darf, und erbitte mir diesbezüglich einen vohlgemeinten Bescheid.
Mit vorzüglicher Hochachtung und Ergebenheit:
Graz, 18. September 1884
Joh. Weitzer

Logged
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #1463 on: October 22, 2013, 22:14:54 »

flickr albumi



Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #1464 on: October 26, 2013, 14:22:33 »




Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #1465 on: October 26, 2013, 14:24:55 »




Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Troler
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.247



WWW
« Reply #1466 on: October 29, 2013, 00:32:03 »

Šta bi za onog Ikarusa iz Podgraba?

Pustite slikanje, rizično je ali bilo bi dobro kad bi za početak saznali garažni broj.
Logged

Dođu tako vremena, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati
Manas
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 2.027


MAN Diesel & Turbo


WWW
« Reply #1467 on: October 29, 2013, 00:36:25 »

ikar je rekao da ce otici, ja sam takode rekao ali neobecavam jer na taj dio tamo gotovo nikako neidem... da ga bar vozaju upratio bi ja to davno
Logged

ikar353
Kondukter
**
Offline Offline

Posts: 904



« Reply #1468 on: October 29, 2013, 11:24:02 »

otici cu samo da uhvatim slobodnog vremena,manas tom vozilu je 30-ak godina a i zastekan je u planini,gledao sam neki dan mapu da ne lutam.
Logged
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #1469 on: October 30, 2013, 10:28:38 »



Sarajevo Grad
Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Pages: 1 ... 96 97 [98] 99 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.049 seconds with 22 queries.