bhbus.ba
April 23, 2024, 22:58:03 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vikend u Budimpešti  (Read 3391 times)
The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« on: March 06, 2013, 14:08:06 »

Odavno nisam ništa šarao u ovoj sekciji pa evo jedna reportaža od mene.
Dakle išao sam u Budimpešti na tri dana i dvije noći. Izlet su zajedno organizovala Buena vista, Sol Azur, Biss tours i Transturist. Čudan izbor al et tako ti ga dođe. Mislio sam da će Biss tours voziti, međutim zbog studentskog pohoda na Rim i općenito vanrednih za Italiju, vozio nas je Transturist iz Tuzle. Na kraju se ispostavilo da je to bilo i bolje, uzme li se u obzir sjedišta MANova i pretrpanost u Irizarkama.

Dakle, polazak je bio u četvrtak 28. februara ispred Zemaljskog muzeja u Sarajevu. Naravno to je bila i prilika da se slikam sa "svojim" busom. Kao što sam napomenuo i ranije - ovaj starliner je nezgodan za slikanje sa blicom zbog svojih traka, ali sigurnost prvo.


S druge strane, unutrašnjost i udobnost su bili maximalno dobri, a i vozačka posada je bila na vrhuncu.

Čim smo ušli u Budimpeštu prvo što sam primjetio je ogroman broj s(z)olarija. Bukvalno ih ima na svakom koraku.


Ovo je sinagoga u Budimpešti i ona je najveća sinagoga u Evropi


Stadion Ferenc Puškaš, koji će se nažalost uskoro rušiti, jer je već zastario i disfunkcionalan je prema pravilima FIFA i UEFA.





Prije prijave u hotel, svratili smo do Arena Mall, šoping centra. Naravno tu sam iskoristio priliku da zajedno slikam naše buseve Cheesy
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #1 on: March 06, 2013, 14:08:17 »

Vodič je napravio malu rokadu, pa je panoramski obilazak grada predviđen za podne, prebacio na večer, što se ispostavilo kao pun pogodak, jer je grad po noći još ljepši. Mada, ko voli slikanje iz busa, neće mu se svidjeti Tongue
Trg Heroja










Nacionalni muzej odmah pored


Naša grupa


A naravno iskoristio sam lijepu priliku i za slikanje, hajmo reći, parkinga autobusa na Trgu heroja
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #2 on: March 06, 2013, 14:08:28 »

Pogled na Kraljevu palaču


Pa Lančani most, poznat i po tome što se na njemu odvija i radnja jednog filma o James Bondu, a u blizini njega se nalazi i kockarnica čiji je vlasnik Sylvester Stallone


Ribarska tvrđava, sjajno mjesto koje pruža još ljepši pogled na Budimpeštu








Mađarski Parlament, treći po veličini u Evropi, iza rumunskog i njemačkog


I jedna sa Citadele, lijevo Budim, Dunav, desno Pešta
« Last Edit: March 06, 2013, 14:11:33 by The_Dubster » Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #3 on: March 06, 2013, 14:08:40 »

Budimpešta je i mnogo više osim same historije i sličnih znamenitosti. Tako smo recimo imali priliku probati i Coca Colu sa višnjom, koje kod nas još nema Tongue


Pogled iz moje sobe


odmah ispod su prolazili trolejbusi i autobusi, pa evo me i spreman na akciju Cheesy


Naravno, ništa bez vozila koje je preživjelo i raspad SSSR-a i pad komunizma i još kojekakve revolucije - Trabant 601


I gulaš je neizostavan dio mađarske tradicije


Jedan od najčudnijih pasa koje sam vidio. Da je u Bosni garant bi ga zvali ponjavaš xD
« Last Edit: March 06, 2013, 14:12:37 by The_Dubster » Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #4 on: March 06, 2013, 14:08:50 »

Eh sad smo već u gradskoj tržnici - velikom objektu na dva sprata gdje možete kupiti sve, ali bukvalno - SVE i to mnogo mnogo jeftinije, nego u izvikanoj Vaci ulici, koja se nalazi odmah preko puta.




Tu smo probali i mađarske štrudle - reteš - koje se baziraju na slatko-slanom okusu. Ja sam ovom prilikom probao mix breskva-sir


Pošto je trenutno konjetina u modi, evo jedna prikladna Tongue


Jedna slika i sa sprata


na kojem se nalazi i bifei i restorani gdje se može probati stvarno sjajna hrana, raznolika i vrlo jeftina. Grijeh bi bio da si u Budimpešti a da ne probaš domaći gulaš, pa u vezi s tim


Elizabetin most


i unutrašnjost puba Szimpla Kert


koji je po mnogo čemu jedinstven, a od mnogih caka koje se nalaze u njemu, ja sam izdvoji ovu: Postoji tabla sa dugmićima i svako dugme je različita radnja. Tako možete pokretati fenove, čudne glasove, paliti razne motive, ali je meni bilo najdraže dugme po čijem pritisku se desi ovo
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=asWut_6p8Vc[/youtube]
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #5 on: March 06, 2013, 14:09:00 »

Budimpešta je grad sa mnooooogo hotela, tako da evo jednog


Vidjeli smo i hotel gdje je boravio Michael Jackson, 4-5 dana prije smrti i aparatman u kojem je boravio sada nosi njegovo ime. Naravno, cijena sitnica - 3700 eura po noći, sa doručkom Tongue

za razliku od naših prostora, u Budimpešti se sprovode veliki radovi, čak i u centru pa ovakve slike i situacije nisu rijetke




u subotu je bio i derbi Real-Barca, pa iako je Barca zjanila, nisam propustio priliku da se slikam sa jednim Madridistom


Glavna željeznička stanica


Već spomenuta Arena Mall, ali sada night mode


Bazilika sv. Ištvana
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #6 on: March 06, 2013, 14:09:10 »

Istočna željeznička stanica


Evo dvije i iz posjete šoping centru WestEnd




Naravno, nije moglo proći i bez slika sa skylinerom


Lančani most po danu


I Budimpešta je grad sa mnogo i striptiz barova, a evo slika jednog na samom ulazu u grad




Budimpešta je prevelik grad da bi sve moglo stati u reportažu. Ja sam posjetio samo određene dijelove gradove, ali ni ovdje nisam postavio sve slike, jer bi i za to trebalo ihaj haj prostora. Nadam se da vam je ovo što sam vam ispričao i pokazao bilo zanimlljivo. Također Tomo je malo pisao u svojoj temi o njegovoj posjeti Budimpešti, a pošto će uskoro ponovo ići, nadam se da će biti i nastavak njegove Cheesy

Naravno, slike autobusa su razvrstane u odgovarajuće teme Cheesy
« Last Edit: March 06, 2013, 14:15:59 by The_Dubster » Logged


Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 21 queries.