bhbus.ba
April 25, 2024, 22:11:33 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Putevi kojim ste prošli - utisci? (Ne kvalitet nego PEJZAŽI!)  (Read 17323 times)
makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« on: October 11, 2012, 18:09:50 »

Mnogo volim putovanja. Kao mali često sam putovao, na izlet, na more, u neki drugi grad... I svako novo putovanje za mene predstavlja jedan novi doživljaj! Ako putujem po noći, onda taj dan spavam da bih mogao uživati u putovanju. Da, ja ne spavam u putu po noći! Znači, nije bitno kojim putem idem, ni da li je to zanimljivo, poput puta kroz kanjon Vrbasa ili dosadno, poput puta kroz Popovo polje, iliti ga, Nevadu Grin Naravno, još je veći ugođaj ako idem autobusom!

Pošto ne mogu izdvojiti puteve koji mi se posebno sviđaju (među njima su i oni kojim nikad nisam išao), da čujem malo vas? Koji putevi su vam zanimljivi toliko da biste svaki dan njim išli, a koji su vam kao smrt dosadni?

Za početak, put kroz Tijesno (kanjon Vrbasa):
Gledano prema Jajcu:

Gledano prema Banjaluci:
Logged

Setra S 417 HDH !!!

The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #1 on: October 11, 2012, 19:09:56 »

Naravno da je uzbudljivije iz busa, zbog visine.

Kao mali mi je bilo fascinantno se voziti preko Svitave, ono kad se gore popneš pa ti sve malo, a i one krivine opasne, pa drž ne daj Cheesy

A kao jako dosadnu dionicu puta izdvojio bih Breza-Vareš.... Krivina iza krivine...
Logged


dani-ze
VIP Član
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 10.122



« Reply #2 on: October 11, 2012, 19:18:02 »

Najdrazi putovanje mi je bilo kada sam isao u Kladusu, takodjer volim putovati do N. Sara, a put Zenica Sarajevo vise znam na pamet tako da mi je predosadan postao. Jos bi u Bosni izdvojijo put od Konjica do Neuma preko Svitave.....
Logged

BHbus.net - prvi portal o autobusima u BiH
makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #3 on: October 11, 2012, 19:40:29 »

Iako mi je put od Banjaluke do Herceg Novog posebno drag - i tu ima dosade, kao npr. dio od Jajca do D. Vakufa ili od Prozora do Jablanice... Mada je ljudima dosadan cijeli put od Mostara do Trebinja. Trudim se da mi ne bude tako dosadno. I trudiću se jer ću tuda često prolaziti, aBd... (Znate na šta mislim.)

E, a gdje je Svitava tačno? Čuo sam da je uzbudljiva ali ne znam tačno gdje je?! I dio od D. Vakufa prema Zenici i Sarajevu nikad nisam prošao. A volio bih...

Takođe bih volio proći i kroz kanjon Prače, tj. taj dio od Sarajeva do Višegrada, uključujući i prevoj Pogled, preko Javora, između Vlasenice i Han Pijeska!
Nešto me posebno mami put od Sarajeva do Trebinja! Tu je prisutan kanjon Željeznice, kanjon Bistrice, prevoj Rogoj (iznad Trnova), zatim kanjon Sutjeske, prevoj Čemerno, Gatačko polje, Bilećko jezero...
A pošto sam veliki avanturista i volim putovanja, adrenalin (ali ne i motocikle!) - mislim da bi mi odlično došao put Mostar - Nevesinje - Gacko! I izdvojio bih put Stolac - Neum.
« Last Edit: October 11, 2012, 19:43:34 by makljen1123 » Logged

Setra S 417 HDH !!!

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #4 on: October 11, 2012, 20:37:49 »

Huh kod mene se ima svašta za pisati,ima ih i dosadnih i prelijepih da ti dođe da ne trepneš okom tokom čitavog puta.Prešao sam Bosnu i Hercegovinu i uzdužno i poprijeko u skoro svaki grad ušao bar jednom i ima lijepih puteva kao što je prema Krajini,sa Ivan sedla mi se isto sviđa silaziti,a posebno zimi.Nekako mi je najdosadnije se voziti od Bužima do Bihaća,jer ima puno krivina,stijene a uzak put.Prošao sam i Europom od Turske do Španije,mogu kazati da je veoma lijepo ići kroz Tursku,dok kroz Srbiju autoputem imaš šta da vidiš-pa sve sami kukuruzi,bude negdje i koja benzinska pumpa sa restoranom.Što se tiče druge strane Europe sviđa mi se izlaz iz Hrvatske u Sloveniju,tačnije na ulasku u Sloveniju ima neki put koji se pruža prelijepom prirodom.Na toj dionici od Bosne pa do Španije,najdosadnije bih izdvojio kroz Francusku,nema ništa prelijepo da se vidi,poneko vjenćanje  u prirodi bude valjda im je to tradicija.Eh najljepše što sam do sada vidio jeste silazak u Kneževinu Monaco,tačnije u Monte Carlo,silazi se sa neke kamene planine u dno gdje se nalazi Monte Carlo prelijepi grad obasjan svjetilma na sve strane.Možda bih još Nicu i Cannes(Kan) mogao da izdvojim kao prelijepo kuda se vozi,posebno noćna vožnja Nicom jer je sve pravac i prepuno je svjetala.Po meni najljepši gradovi su u kojima sam bio Nica i Izmir.
Logged

The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #5 on: October 11, 2012, 21:31:07 »

ne laži Ćehajiću, nisi bio kod mene na kafi Tongue

Šile, Svitava ti je na pravcu Čapljina-Neum, al ne ideš na granicu nego preko brda Cheesy
Logged


allen_A
Kondukter
**
Offline Offline

Posts: 675



« Reply #6 on: October 11, 2012, 21:47:47 »

Kolega Makljen cini mi se da ova tema ima veze sa komentarom koji sam napisao u temi Milinovic da je licno meni najdosadnija dionica za voznju od Jajca do Donjeg Vakufa, u svakom slucaju tema je dobra. Jos cu reci da je zamorno voziti se uz Makljen i niz Makljen sa autobusom koji ima nejacak motor i koji nema retarder,  ;Dnit moze uz brdo bez snage nit moze niz brdo bez retardera, i jos bih izdvojio dionicu od Livna do Bos. Grahova-Drvara kad se obicno ide iz Mostara, sve ravna cesta ali ne tako dobra pa mi se svaki put otegne taj dio duze nego preko Bugojna, a preko Livna je blize cak par kilometara, mozda je to i stvar navike.
Logged
Setra 417 HDH
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.917



« Reply #7 on: October 11, 2012, 21:58:08 »

Pa malo je puta u nasoj drzavi koji se moze pohvaliti.. Licno meni jeziv put od Bosanskog Petrovca prema Drvaru.. Sama suma, ja sam isao 2 puta u Cazin, i zapalo ja magla ne vidi se 10 metara ispred .. Drugi put koji je ubojit za vozace Ljubinje - Stolac, odnosno Žegulja, dovoljno govori kakva je strana, da su tu testirani kamioni bivse JNA. Put Stolac-Neum jej zestoko sranje sirina mu je najvise do mjesta Drenovac, 6-7 metara i nije toliko los, ali poslije sirina puta je max 3 metra .. Velike krivine i suma, nepregledno. Tako da je to jedan veliki teret za onog ko vozi, a za putnike velika muka, jer ti se okrene zeludac .. Inace meni je najzanimljiviji i najljepsi od Mostara do Tarčina, Kanjon Neretve, Ivan itd ...
Logged

Svi komentari sadržavaju moj lični stav i moje lično mišljenje. Tako da iza mene ne stoje nikakvi pravni subjekti!
damir fido
VIP Član
Vodič puta
*
Offline Offline

Posts: 2.350



« Reply #8 on: October 11, 2012, 23:54:43 »

Ja se relativno bas i nisam naputovao ako izuzmemo desetine puta Tuzla- Sarajevo - Mostar - more.Kad dodjem do Sarajeva nekako mi kao da sam dosao na pola puta do mora toliko je put TZ-SA naporan.Al je bar interesantno a dobar pogled je sa Višićke visoravni i tu obicno zastanem.Inace obozavam te neke manje prometne puteve a gdje se veoma cesto ukazuju dobri pejzazi pa sam jednom nagovorio druga da skrenemo u Čapljini preko Medjugorja,Vrgorca pa do Makarske.Perfektan je pogled na primorske gradice prije Makarske a taj put se vidi gore na brdu odozdo.Put je inace solidan.Jednom sam se tim putem sam vracao izgubio papuce pa sam morao bos voziti do Tuzle.Al nista bolje.Naravno,namjerno sam 2-3 puta prošao preko Svitave,prosao sam i vec spomenutim putem Stolac-Neum.Stvarno je uzak i nepregledan i skoro je nemoguce preci 50 na sat.

Al najbolje je bilo prije 3 godine kad sam posao u Kotor kod druga.Dan prije uzeo sam kartu i trazio sto gori put ocekujuci nesto interesantno.Znaci Tuzla-Sekovici-Han Pijesak-Foca-Gacko.Ajd nista posebno,ustvari ne znam bila je noc.E poslije Bilece postaje zanimljivo.

Pogled na Bilecko jezero.



ubrzo je bio granicni prelaz sa Crnom Gorom.Pospani granicari su jedva skupili snage da udare pecat u pasoš ali su ipak sa osmijehom naplatili ekološku taksu.E kroz nekoliko kilometara postaje interesantno.Put se skroz suzava ide preko Vilusa a skoro skroz do Boke Kotorske je ovako izgledao.Onakve pojave na putu su bile sasvim normalne ali bar "vozi"po propisu.Ustvari bilo je krdo al nisam stigao uslikati a ova je malko zakasnila za njima.



poslije dugo vremena ukazala se Boka Kotorska



dole je velika provalija tako da sam se za svaki slucaj odmakao pri slikanju.



poslije nekog vremena spustio sam se u Risan pa onda normalnim putem do Kotora.Jedan dan smo iz Kotora isli u Cetinje i isto je veliki uspon,put je isto uzak sa desetinama oštrih krivina ali se u neko vrijeme ukaze ovaj fantastican pogled.Znaci dole je Kotor.





ovdje se vide 2 kraka Boka Kotorskog zaliva a tamo preko brda je Tivat a kroz brdo je iz Kotora do Tivta probijen tunel.



Ipak sam se vratio preko Dubrovnika,Neuma,Mostara do Tuzle.Bilo mi je dosta svega.
Logged
Almir
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.226



« Reply #9 on: October 12, 2012, 00:30:46 »

Moja najduža relacija je bila Gračanica-Sarajevo, preko Tuzle , Živinica , Kladnja i Olova ..to mi je bio prvi put da idem tim putem u Sarajevo i stvarno mogu reći da je to živa patanja,pogotovo ako se ide sa autobusom, previše krivina , uzbro , nizbrdo, najdosadnija dionica od Kladnja do Sarajeva aspolutno se nema šta za vidit, sve šume,krivine i visoke stijene ,BiH još uvijek nisam napuštao ali se nadam da cu jednog dana Cheesy .
Logged

VOLVO
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 302



« Reply #10 on: October 12, 2012, 10:46:12 »

Put u Njemacku najljepsi,po meni prolazak kroz Hrvatsku i stvarno ima sta da se vidi,ali najgore je kroz BIH!!
Kao sto je rekao kolega makljen meni najdrazi dio puta je od jajca do banja luke velike krivine ,stijene i jako uska cesta..
Kanjon Vrbasa prelijep..Jadranska magistrala odlican put prema Dubrovniku i Herceg Novom ,Tivatu i Budvi.
Logged
makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #11 on: October 12, 2012, 14:50:00 »

Ja sam u Austriju išao kao mali, ali tad nisam nešto bio lud za putevima i vožnjom.

Šile, Svitava ti je na pravcu Čapljina-Neum, al ne ideš na granicu nego preko brda Cheesy

Hvala. Wink


Kolega Makljen cini mi se da ova tema ima veze sa komentarom koji sam napisao u temi Milinovic da je licno meni najdosadnija dionica za voznju od Jajca do Donjeg Vakufa, u svakom slucaju tema je dobra. Jos cu reci da je zamorno voziti se uz Makljen i niz Makljen sa autobusom koji ima nejacak motor i koji nema retarder, Grin nit moze uz brdo bez snage nit moze niz brdo bez retardera, i jos bih izdvojio dionicu od Livna do Bos. Grahova-Drvara kad se obicno ide iz Mostara, sve ravna cesta ali ne tako dobra pa mi se svaki put otegne taj dio duze nego preko Bugojna, a preko Livna je blize cak par kilometara, mozda je to i stvar navike.

Od rođenja do svoje 14. godine sam išao busom na more. Kad smo se vraćali - u sjećanju mi je ostao taj zvuk motora preko Makljena Tongue Pitao sam se što se motor tako jako čuje kad mi idemo polako Tongue Šta reći o Setri S 215 HD koja je uz Makljen išla kao puž! Grin U trećoj brzini!
Sad ove 315-ke GT i GT-HD održavaju u petoj na 1500 obrtaja. Ovo ljeto nije vraćao u četvrtu uopšte (Strana od G. Vakufa prema Mekljenu).
Makljen znam napamet skoro. S obzirom da idem jednom godišnje tuda Tongue
Taj dio kad poslije Mostara skreneš prema Hodovu, malo je zanimljiva panorama Mostara, kad prođeš Hodbinu - postaje dosadno. Malo je Žegulja zanimljiva, onako pusta, pejzaži, ali je veliki uspon. A Popovo polje je priča za sebe! Posebno ako ideš noću. Ne prođe čet'ri auta. Nikad stić' u Trebinje. Grin Ne daj Bože da tu ostaneš u kvaru ili bez goriva!

Išao sam u Makarsku, preko Mliništa i Livna. Pošto imam druga koji je iz Drvara rodom, možda pređem i preko Oštrelja, tj. prevoja između B. Petrovca i Drvara. Pa bih volio i dalje, makar do Grahova. Želja mi je da idem od Novog Grada do Bihaća (preko Bos. Krupe i kanjona Une).


Na Lovćen sam išao prošle godine i ostao sam bez daha. A ove godine sam maksuz otišao u kanjon Morače (Platije), da se provozam. Odem do Kolašina busom, vratio sam se vozom do Bara, i odatle busom do HN, tačnije Kumbora, gdje mi je i vikendica. Dalje bih izdvojio put sve do Beograda (klasičan put, preko Bijelog Polja, Prijepolja, Zlatibora... znači NE Šavnik - Nikšić).
Od spuštanja prema moru, samo sam išao Trebinje - HN i Cetinje - Budva. Volio bih da idem novim putem Vilusi - Grahovo - Risan (odnosno Lipci). I spust od Podgorice do Petrovca nikad nisam prošao a volio bih. A kroz tunel Vrmac (između Tivta i Kotora) možda dogodine prođem biciklom. ABd i Makljen pređem bajkom! Cheesy
E ljudi, a kakav vam je put Trebinje - Nikšić (preko Ilina brda) Grin Kad sam se 2010. godine vraćao busom (Smiljićevim Eurolinerom), stisli ga jedno 90. Cheesy A usko. Smiley Jedino je proširen na serpentinama od Jazine do granice (selo Klobuk).

I put preko Vršiča (najvišeg prevoja u sloveniji, 1611 mnv) me privlači.
« Last Edit: January 26, 2015, 22:17:31 by makljen1123 » Logged

Setra S 417 HDH !!!

makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #12 on: November 27, 2012, 00:36:08 »

Ulaz u kanjon Vrbasa iz pravca Banjaluke: (Put Banjaluka -  Jajce)


Prizor koji slijedi odmah po ulasku:

Evo kako to izgleda sa visine: (skinuto)

Pogled sa tvrđave Greben, iznad Krupe na Vrbasu, na Vrbas i put: (ova je moja, nije skinuta)

Jedno 35 km od Banjaluke, kod Bočca, put se počinje penjati. Taj uspon se zove Dabrac i dug je oko 9 km:

Zatim se 3 km spušta u mjesto Crna Rijeka, gdje se odvaja put za Mrkonjić Grad, desno, a pravo se nastavlja za Jajce. Od Crne Rijeke počinju tuneli, kojih do Jajca ima 10 ili 11, zab. sam. Evo kako Dabrac izgleda iz pravca Crne Rijeke, odnosno Jajca prema Banjaluci:

A kad se nastavite spuštati dalje prema Banjaluci - pogled je prekrasan:

Pomenuta panorama akumulacionog jezera HE "Bočac" i planine Čemernice je najbolja ako se kao prevozno sredstvo koristi autobus... Ili kamion.
Logged

Setra S 417 HDH !!!

makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #13 on: November 27, 2012, 01:00:01 »

Izlaz iz kanjona Vrbasa (gledano prema BL):


Noću to izgleda ovako:

Nažalost, česte situacije:



Samo za ljubitalje grdosija:

Kod Jajca: (skinuto)

Logged

Setra S 417 HDH !!!

noriscace
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 193



« Reply #14 on: November 27, 2012, 01:38:04 »

svaka čast za trud..lijepe slike..dosta slično kao kanjon Une, samo što tamo nema tunela, ali ima dosta prelaza preko pruge..uvijek je zanimljivo putovati kroz kanjon, pogotovo busom..bar meni Smiley
Logged
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.053 seconds with 21 queries.