bhbus.ba
April 25, 2024, 23:18:35 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Sa Lambadom u Španiju od 06.09.2012-15.09.2012 godine  (Read 9088 times)
ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« on: September 23, 2012, 18:18:34 »

Eh, stiglo je i to maturalno putovanje sa turističkom agencijom Lambada u Španiju. Mnogi sanjaju o maturalnoj ekskurziji čim krenu u srednju školu, a to je ono što ne trebaju da propuštaju na kraju školovanja. Mi smo išli sa turističkom agencijom Lambada i što da kažem nego momci su odlično odradili posao. Polazak je bio najavljen za četvrtak 06.09.2012 godine u 18 sati. Prijevoznik koji je nas vozio bio je Bosnaexpres Doboj Jug.
Ruta kojom smo putovali je bila Bosna i Hercegovina-Hrvatska-Slovenija-Italija-Francuska-Španija. U popodnevnim satima drugog dana dolazimo u Italiju,tačnije u Veneciju grad na vodi i brodom dolazimo do trga svetog Marka, a onda obilazak po gradu. U Veneciji smo se zadržali dva sata u obilasku, a onda nazad brodićem do našeg autobusa i idemo put Verone.
Uživajte u slikama Venecije






Eh, pogledajte ovaj tunel između dvije zgrade,vidite da na njemu imate dva mala prozora. Tu su se dovodili osuđenici da posljednji put pogledaju Veneciju i Sunce,i onda bi ih ostavili u tamnicu, tj.u podrum koji ima prozore, a voda teče pored. U toku noći nivo vode poraste i usipa se kroz prozore podruma ,i doslovno rečeno osuđenici budu ubijeni preko noći, tj.ugušeni.
« Last Edit: September 27, 2012, 20:32:26 by ecehajic » Logged

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #1 on: September 23, 2012, 18:25:59 »

Da nastavimo sa slikama i objašnjenjima:


 
Dolazimo u Veronu u noćnim satima i odlazimo u hotel da se smjestimo. Vani smijemo biti do 23:00, a onda na odmor u sobe jer ujutro idemo u obilzak Verone pa put Monte Carla.
U Veroni je bilo zanimljivije nego u Veneciji, imalo se više čega i za vidjeti.
Nalazimo se ispred kipa Dantea Aligijerija,ali mene se više dojimio čovjek koji drži u ruci kamenu kuglu.  Za nju se veže jedna priča iz prošlosti pa ću pokušati da vam ispričam kratko a najlakše objašnjivo. Naime kaže se da kada ispod nje prođe čovjek koji nikad ništa nije slagao ona će pasti, a kao što vidite kamen još nije pao,znači još ovdje nije kročio čovjek koji nije ništa slagao tokom svog života.


Sami ulazak u dvorište Julijne kuće.

Evo nas i kod Julije, tačnije ispred njene kuće.Kako kažu stari ako želite sreću u životu muškarci treba da uhvate Juliju za lijevu dojku a ženske za ruku.

Zakljinjanje na vječitu ljubav je oduvijek bio pojam pa su Italijani uveli zaklinjanje na vječitu ljubav i to katancem,a ključevi se bacaju u vodu kako niko ne bi mogao da razdvoji duše dvoje mladih čije ime piše na katancu.

Zbog nedostatka prostora nisam mogao da uslikam čitavu arenu, pa sam uslikao samo dio,ovo je druga najveća arena u Italiji,prva je ona poznata u Rimu Coloseum i prima dvostruko više od ove u Veroni.
« Last Edit: September 27, 2012, 20:37:30 by ecehajic » Logged

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #2 on: September 23, 2012, 19:59:15 »

Da nastavimo sa slikama iz Verone pa se onda selimo u Kneževinu Monaco i u Španiju kao krajnje odredište.



Julijinio carstvo samo jedan dio, slikano iz hodnika u kome se stavljaju na papiriću imena zaljubljenih.

I evo nas na trgu



« Last Edit: September 27, 2012, 20:40:29 by ecehajic » Logged

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #3 on: September 23, 2012, 20:11:19 »

Udaljio sam se koliko toliko da bih vam arenu uslikao u što većem izadnju

Sljedeća naša destinacija je bila Kneževina Monaco. U Monacu se moglo vidjeti najviše kockarnica,casina,i luksuznih auta. Istina je kad kažu da je Monaco država luksuza.
Na slici se nalazi Monte Carlo

Jedna zanimljivost koju možda niste znali:Monežani su prvi napravili bazen u stijeni i to prelijepo izgleda,imate predivan pogleda na obalu a sa druge strane su vam stijene. U Kneževini žive samo bogati ljudi tj.oni koji imaju para preko glave,a podatak koji vrijedi čuti jeste da ako želite da postanete stanovnik Kneževine Monaco treba da imate najmanje 28 kvadrata svog zemljišta i kuću,a ovdje 1metar kvadratni košta oko 18 000€ i morate provesti  oko pola godine ovdje.Eh sad pošto poslovni ljudi su većinom na putu oni svoje kuće daju mladićima da prave žurke i da naprave što veći party,da budu što glasniji,i plus za to dobijaju plate iako imaju sve džaba-pa to su pravi sretnici.
« Last Edit: September 27, 2012, 20:43:22 by ecehajic » Logged

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #4 on: September 23, 2012, 20:37:54 »

Naša sljedeća stanica je bio Lloret De Mar,prelijepo mjesto i tu provodimo 5 dana. Hotel je bio odličan.Na ponudi je bio veliki broj izleta, tako da je teško bilo odlučiti koji odabrati. Ja ću samo dio slika iznijeti jer ih posjedujem veoma mnogo, pa krenimo: Katamaran-neograničena konzumacija na brodu, bude nekoliko zaustavljanja za kupanje i zabavu.


Svaku noć imate obezbjeđenu diskoteku koja je kao diskoteka meni najljepša a ušao sam u mnogo njih.Jedna noć jedan party.

Glavna ulica u Lloret De Mar-u

Magične fontane ili ples fontana je  nešto najljepše što se može gledati uživo. Sa promjenom ritma muzike mijenja se i svijetlo u vodi. Pogledajte tu ljepotu.



« Last Edit: September 27, 2012, 22:15:04 by ecehajic » Logged

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #5 on: September 23, 2012, 20:44:21 »







Logged

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #6 on: September 23, 2012, 21:06:39 »

Izabrao sam još neke lijepe slike sa mnogobrojnih izleta, kao što je ova iz Botaničkog vrta.


Pogled na plažu Lloret De Mara


Ovo je mali dio Nou Campa, tek da se zna da smo i tu nogom kročili.


 Sljedeća građevina na slici je katedrala Sagrada Familia koju je gradio arhitekta Antonio Gaudi. Pravio ju je radi siromašnih da bi mogli ići da traže oproste grijeha, jer su prije veliki ljudi mogli da parama kupe oprost. Jednom prilikom je Gaudi završio u bolnici i kada je saznao da se nalazi u bolnici za bogate, tražio je hitno premještanje u bolnicu gdje se nalaze siromašni jer se suosjećao sa njima. Gaudi je tad završio u bolnici jer ga je udario tramvaj pored Sagrada Familie. Živio je unutar dvorišta Sagrada Familie. Sagrada Familia nikada nije završena jer se ona gradi od donacija koje donesu turisti upravo na to mjesto. Po nekim pretpostavkama Sagrada bi trebala biti završena negdje oko 2020 godine.

U povrataku kući svratili smo u najveću parfumeriju u Europi koja se nalazi u Grasseu(Francuska) jer nam naše ženkice ne bi nikada oprostile da smo zaobišli ovu oazu mirisa.


Ulazak u Nicu,po mom mišljenju ovo je najljepši grad u Europi. Sada zamislite Boeing 747 treba da se okrene i nema drugog načina nego da mu krilo ide preko plaže, jer su aerodrom i plaža odmah jedno do drugog.
Ulaz u Nicu.

U festivalskom gradu Cannesu(Kanu) nisam napravio nešto previše slika, ali nema niti jedna koja bi se ticala foruma.
« Last Edit: September 27, 2012, 22:16:32 by ecehajic » Logged

ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #7 on: September 23, 2012, 21:10:03 »

Eh! Želim da se zahvalim momcima iz turističke agencije Lambada, Bugojno jer su odlično odradili i isplanirali ovu maturalnu ekskurziju. Dragi moji školarci i budući maturanti, ne propuštajte maturalnu ekskurziju,ja sam prošao skoro čitavu Europu sa svojim prijateljima i nastavit ću da putujem jer kako kaže poslovica: ''Koliko svijeta obiđeš toliko si pametniji''. Provod vam je zagarantovan...Wink
« Last Edit: September 27, 2012, 21:48:16 by ecehajic » Logged

The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #8 on: September 23, 2012, 21:22:38 »

Meni je žao što nisam otišao u Veneciju. Imao uplaćeno za Valentinovo sa djevojkom, ali pade onaj snijeg i aranžman morao da se otkaže. A Barcelona (zanimljivo je i da sam trebao na utakmicu Barce, imao karte i sve, ali... Sad ) i Amsterdam su mi životne želje .

A maturalac ko maturalac, gdje god otisao, mora bit dobro kad si s rajom Cheesy
Logged


transformers
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.152


« Reply #9 on: September 23, 2012, 21:37:20 »

svaka čst za slike i jako dobra objašnjenja....trebali ste ako niste navratiti u Palma Nova shopping centar koji se nalazi na izlazu iz Italije i gdje dolazi pola Hrvatske i Slovenije. Definitivno izgleda grandiozno (kao 5 sarajevskih WISA) a o ponudi da i ne govorimo. Međutim vjerovatno ste se vi već bili istrošili tako da odlazak ovamo nebi vam puno značio. Što se tiče katedrale "sagrada famiglia" ili ti "sveta porodica" Gaudi je umro kao pustinjak tj beskucnik a uzrok smrti je vjerovali ili ne udar tramvaja...
Šteta što niste obišli muzej Salvadora Dalyija tu bi ljubitelji likovne umjetnosti imali šta da vide a još veća šteta je što niste obišli jednu od najmanjih država koja je ujedno i bescarinska zona a to je Andora, ali sve u svemu ovo su razlozi zbog kojih bi mogli još jednom put Španije....
Takođe ono što ne smijete propustiti kada je u pitanju Barca jeste olimpijsko brdo i stadion Mont Juick na kojem svoje utakmice igra FC Espanyol i ogroman akvarijum jedan od najvecih u Evropi. Radi se o tunelima oko kojih je voda. Posjtioci idu tunelima i veoma uzbuljiv osjeca je da na samo nekoliko cenitmetara od vas prodje ajkula, pirane i raznorazni životinjski svijet..
Fontana "Ples boja" je ono na čemu agencije "klepaju po ušima" turiste. Naime ulaz se ne placa kao sto ste imali priliku da vidite i neke agencije (veoma mali broj njih , mislim da to danas ne radi ni jedna) su spajale obilazak Barceolne sa ovim fakultativnim izletom tako da se do veče obilati Barca a naveče fontana "ples boja" međutim danas većina agenciaj posebno naplaćuje obilazak Barce a posebno fontanu.....
Logged
ecehajic
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.792



« Reply #10 on: September 24, 2012, 20:03:21 »

Što se tiče smrti Antonia Gaudija znao sam da ga voz udario i da je tu stradao,gradnju Sagrade su nastavili njegovi najbliži suradnici.Eh magiče fontane nismo ništa plačali jer je to bilo usput kad smo išli sa Nou Campa,ja sam ovdje u reportaži naveo samo dio izleta a bilo ih je mnogo mnogo više,nisam postavio ni Port Avanturu a to je mjesto gdje treba otići svaki mladić da iskuša svoje srce.Eh za ovaj akvarijum i tu se išlo a to je mjesto gdje životinje hodaju pored tebe tipa ajkula prolazi pored tebe,ali to meni nije bilo zanimljivo pa nisam ni išao.
« Last Edit: September 24, 2012, 20:05:07 by ecehajic » Logged

transformers
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.152


« Reply #11 on: September 24, 2012, 21:37:27 »

e da Port Aventura koja se nalazi otprilike sat voznje od Barcelone i radi se o zabavnom parku veličine Sarajeva što značida moraš dolaziti u kontinuiteru nekoliko godina za redom da bi probao svaki od sadržaja i opet ne možeš biti siguran da si probao jer svake godine ubacuju nešto novo. Najveća atrakcija svakako jeste vratolomni voz Draghon Khan gdje vožnja traje otprilike jednu minutu koja je za onog ko je probao najduza minuta u zivotu. Ima tu još "adrenalinskih" sadržaja kao slobodan pad, leteći brod, kuća vatre (gdje je slikanje zabranjeno) simulacija podvodne voznje, inače podjeljen je na nekoliko djelova od kojih su neki Polinezija, Evropa, Texas ostale sam zaboravio....
Naravno slažem se za Portaventuru međutim oni koji ne budu imali mogućnosti doći do Port aventure imaju sličan zabavni park u nesto blizoj destinaciji pod nazivom Gardalend a nalazi se u Italiji...
NE znam da li ste posjetili olimpijski stadion Mont Juick, i olimpijsku dvoranu do stadiona. Ta dvorana građena za olimpijske igre 92 godine i dan danas predstavlja "zadnji krik tehnike". Radi se o ogromnoj multisportskoj dvorani gdje se mogu održavati takmičenja u svim dvoranskim sportovima.. Ono što je zanimljivo da dvorana ima nekoliko podova koji se pneumatski mijenjau po potrebi kao i tribine koje se prilagođđavaju takmičenju. Konstruisali su je i izgradili a ko bi drugi nego Japanci...
Sve ove informacije sam zapamtio onako "usput" tako da sam neke naravno i zaboravio pa mi ne zamjerite....
Logged
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #12 on: September 24, 2012, 21:43:21 »

Uglavnom zbog seljakluka,moja generacija nije išla na ekskurziju.
Inače divna reportaža. Cheesy
Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Zoro
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 227



« Reply #13 on: September 24, 2012, 23:56:13 »

Svaka cast majstore za reportazu!!!!!!!! A sto se sad transformes kvarta u tvoju reportazu, zasto nije on pisao o svojoj kad je putovao? Svaka ti je na mjestu.
Logged
transformers
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.152


« Reply #14 on: September 25, 2012, 18:24:07 »

a šta se to tebe tiče ako se ja "kvartam" (iako pojma nemam šta ti to znači). Transformers je išao "malo više" puta i ima ogroman broj slika, što svojih što tuđih što video snimaka, ali eto toliko je lijen pa neće da napravi ništa slično.
Logged
Pages: [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.058 seconds with 21 queries.