bhbus.ba
March 29, 2024, 00:25:34 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: 1 ... 5 6 [7] 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Brzina vožnje autobusa  (Read 30548 times)
AudiEd
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 404



« Reply #90 on: February 09, 2013, 13:36:51 »

Makljen 1123 ?
Zar Citylineri od Croatia Busa nemaju blokade ? 
Jest da su Njihovi Cityji noviji od Medexovog ali ovaj je imao na 100 blokadu ?
Logged
transformers
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.152


« Reply #91 on: February 09, 2013, 15:46:18 »

Pošto taksist (bar Banjalučke) ne zaustavlja policija, zanima me da li će zaustaviti vozača koji radi u firmi (npr. CTS) koji je prekoračio brzinu? Il' to ide na račun firme pa se njemu možda odbije od plate?

Ajd' usput da kažem neke moje najbrže vožnje busom... :
Put Banja Luka - Prijedor = 100 km/h (MAN SU 283)
Autoput Zagreb - Beograd = ja se sjećam 105 km/h Croatia Busovim Citylinerom, možda sam prije brže, a možda i nisam... Tongue
I jednom sam se prema moru vozio 110 km/h, ali nzm je l' na potezu Sarajevo - Motar ili Mostar (Buna) - Stolac (preko Hodova).
A neki dan sam se vozio 70 km/h uskom dvosmjernom ulicom. Banjalučko naselje Lazarevo (Budžak). Vozilo MAN SG 312. Cheesy Žakov Mercedes O 405 zna povuć' na 70 km/h do Saračice. Eto to je ugrubo to, možda nešto i dokažem slikom, ali, kažem, osnovni problem je sumnja vozača; znam ja da ga neću prijaviti, ali ne zna on! Što bezze da čovjeku stvaram brigu?!

I molim vas o ovoj proceduri kažnjavanja vozača koji je zaposlen u firmi.


Makljen što se tiče zaustavljanja autobusa to policija radi i to veoma često. Naplata kazne (ovo govorim kada je u pitanju brzina) ide direkt od vozača tj njemu se direktno piše kazneni nalog u zavisnosti od visine prekoračenja. Ima vozača koji vole malo pritisnuti i to nije ništa strano, ništa bolja situacija nije ni u ostalim zemljama pa čak i u zemljama EU ali je tamo to puno rigoroznije sankconisano i ne isplati se definitivno.
Što se tiče Citylinera oni svi imaju blokadu neki na 100 neki na 105km/h u zavisnosti od narudžbe s tim da neko i skida tu blokadu što u prncipu nije zakonski kaznjivo sve dok se pridržavaš ograničenja brzine.
Kada je u pitanju voznja autobusa u gradskom saobracaju ona nebi smjela biti veća od 50 km/h plus "tolerancija" od 10% maksimalno do 10 km/h. Sve ostalo je rizik. U principu kada je u pitanju međugradski odnosno međunarodni saobraćaj razlika izmedju npr 100 i 110 km/h nije velike i rijetko ce neko zaustaviti autobus ako je presao ograničenje za 10 km/h. Što se tiče zemalja EU koje su pokrivene kamerama vecinom i koje posjeduju mrezu autoputeva veoma rijetko ce autobus biti zaustavljen npr u Njemackoj (skoro nikad osim kada su u pitanju racije) , Austriji, Italiji, Švicarskoj sve dok se pridržavaš ograničenja i ne ugrožavaš ostale učesnike u saobraćaju. U Francuskoj   se zna desiti da zaustavljaju autobuse i kamione i to je u glavnom da bi naplatili kaznu tako da ako te zaustave mogucnost da se izvučeš je minimalna
Što se tiče kaznjavanja vozača od strane  to je relativno od firme do firme i regulisano je internim pravilima
Logged
damir fido
VIP Član
Vodič puta
*
Offline Offline

Posts: 2.350



« Reply #92 on: February 09, 2013, 18:35:15 »

A ima i ovog.Onaj moj jaran sa foruma"tuzlak" je prije 10-tak godina vozio za Tera trans za Beč i putnici mu kazu"Samo ti razguli,kazna naša ne sekiraj se a zatvor tvoj.
Logged
BIH TOURS
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 478



« Reply #93 on: February 09, 2013, 19:31:09 »

Pa prekoračenje brzine dolazi na ime firme i normalno dolazi broj tablica i to se daje vozaču on plača tako da direktor nema ništa s tim samo tu kaznu proslijedi vozaču. To je njegova greška.
Logged
transformers
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.152


« Reply #94 on: February 09, 2013, 19:45:08 »

BIH TOURS to vrijedi u slučaju ako ne postoji mogućnost da se vozaču direktno uruči kazneni nalog odnosno da mu se naplati kazna na licu mjesta a ovo drugo je češće pogotovo ako se radi o međunarodnom saobraćaju npr kamera te "uhvati" u srednjem djelu Austrije, momentalno se počinje pratiti tvoj pravac kretanja pogotovo ako se radi o "stranom" vozilu i jedna od policijskih patrola te isključi iz saobraćaja u što kraćem mogućem roku. Eh kada su u pitanju kazne za domaca vozila onda se tu primjenjuje pravilo kakvo je i kod nas a to je da kazneni nalog dolazi na firmu sa podacima vozila koje je napravilo kaznu a firma je dužna da u roku od 8 dana dostavi podatke o vozaču ili da plati kazneni nalog. U slučaju da ne dostavi podatke blagovremeno kazna ide u registar novčanih kazni firme...
Logged
BIH TOURS
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 478



« Reply #95 on: February 09, 2013, 21:09:31 »

Sve si objasnio. Tako je u potpunosti Smiley
Logged
makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #96 on: February 10, 2013, 12:06:29 »

Makljen 1123 ?
Zar Citylineri od Croatia Busa nemaju blokade ? 
Jest da su Njihovi Cityji noviji od Medexovog ali ovaj je imao na 100 blokadu ?

U njihovom Cityju sam se vozio sredinom januara 2011. godine. Stalno je vozio 95 km/h, a kad je preticao šlepere, podigao je na 105 - 108.
Logged

Setra S 417 HDH !!!

AudiEd
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 404



« Reply #97 on: February 10, 2013, 17:19:00 »

Makljen
Mislis Na citije od Croatie ? Cheesy
Ili Medexov ?
Logged
makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #98 on: February 10, 2013, 17:40:15 »

Croatia Bus, sorry Tongue
Logged

Setra S 417 HDH !!!

AudiEd
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 404



« Reply #99 on: February 10, 2013, 18:43:48 »

Heheh Cheesy
Ma i medexov je cio put do Istanbula na Autoputu Vozio sve 95 km/h . . A kad je preticao Isao je do blokade Smiley Vecinom je Kamione preticao Cheesy
A i kamioni su nas znali Cheesy
MA šta da pricam Kad Naš Kolega tuzlak Zna sve on je vozio ga tad Cheesy
« Last Edit: February 10, 2013, 18:45:41 by AudiEd » Logged
Cuturic M+S
Pješak
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #100 on: March 27, 2013, 21:34:28 »

Ja sam se najbrze vozio u maju 2012. na autoputu E75 iz Beograda sa Setrom S 316 HDS (Kriska Bijeljina) isao je ravno 120km/h.

Takodje na putu Bijeljina - Crnjelovo sa Setrom 215 HD blizu 100km/h.

Inace dozivljaj je neopisiv izgleda kao da ides na raketi...haha Cheesy
Logged

makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #101 on: April 13, 2013, 10:56:00 »

Juče ujutro sam se u novoj Kobri vozio 75 km/h. Cheesy Bilo bi i preko 80 da nismo morali stati na stanicu. Cheesy
Logged

Setra S 417 HDH !!!

transformers
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.152


« Reply #102 on: April 13, 2013, 21:24:26 »

znaci Kobre hoce povuci....ma ja mislim da je u njima motor od 280 KS ide to "ko zvijezda"...
Logged
makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #103 on: April 14, 2013, 23:06:24 »

290 KS Wink A Kinez od 240 KS ne može povući uz brdo, ima kratak prenos, u šestu (zadnju) brzinu ubaci kad ide 45km/h.
Logged

Setra S 417 HDH !!!

transformers
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.152


« Reply #104 on: April 14, 2013, 23:19:04 »

buraz nije to bas tako.....ako je kratak prenos onda je to brdski mjenjac za kojega nema problema. Kad su Kinezi u pitanju pojma nemam ali sam siguran da nije do mjenjaca jer kod IK 201 je "brdski" mjenjac i uspone savldavaju bez problema. Kinez je ipak "kinez"... Smiley Smiley Smiley Smiley
Logged
Pages: 1 ... 5 6 [7] 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.047 seconds with 20 queries.