bhbus.ba
May 02, 2024, 11:16:27 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: 1 ... 55 56 [57] 58 59 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Chat tema  (Read 244228 times)
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #840 on: May 09, 2014, 23:48:04 »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajevska-vijecnica-nakon-22-godine-ponovo-otvorila-svoja-vrata/140509100
Quote from: klix.ba
Digla se iz pepela: Sarajevska Vijećnica nakon 22 godine ponovo otvorila svoja vrata

Na Dan pobjede nad fašizmom i 22 godine nakon što je barbarski zapaljena granatama sa agresorskih položaja, sarajevska Vijećnica je večeras u 17:30 sati ponovo otvorila svoja vrata na radost građana Sarajeva, ali i svih onih kojima su tekovine civilizacije svetinja. Dragulj pseudo-maurske arhitekture je 18 godina od početka obnove zabljesnuo u svoj svojoj veličanstvenosti.

Fascinantna aula obnovljene Vijećnice bila je dupke puna zvanicama iz zemlje, ali i iz svijeta. Prijemu u organizaciji gradonačelnika Sarajeva Ive Komšića prisustvuje oko 400 gostiju. Program svečanog otvorenja počeo je izvođenjem Himne BiH i Odom radosti Sarajevske filharmonije. Nakon toga su počela obraćanja zvanica, a prvi koji su imali riječ bili su visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

Veliki spektakl

Nastavlja se gala prijemom gradonačelnika za oko 300 gostiju u svečanoj sali. Uslijedit će kulturno-umjetnički program za građane Sarajeva na otvorenoj sceni prekoputa zgrade Vijećnice, u kojem će nastupiti Sarajevska filharmonija i drugi solisti, plesači i muzičari. Vrhunac programa bit će 3D mapping videoprojekcija na zgradi Vijećnice.

Dok zvanice prisustvuju svečanom otvorenju Vijećnice, izvana dopiru povici "Lopovi, lopovi" i "Ostavke, ostavke" koje uzvikuju demonstranti okupljeni preko puta zgrade. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je uoči svečanosti da otvaranje Vijećnice predstavlja pobjedu dobra nad zlom. "To je pobjeda antifašizma nad fašizmom, života nad smrću, veliki dan za Sarajevo i BiH. Oni koji su mislili da mogu paliti biblioteke, ubijati građane, rušiti gradove, dobili su odgovor. Evo Vijećnica je još ljepša od one koju pamtimo prije rata", poručio je Izetbegović, prenosi reporter Klix.ba.

Dopredsjedavajući Vijeća ministara BiH i šef bh. diplomatije Zlatko Lagumdžija čestitao je građanima Sarajeva i BiH otvaranje Vijećnice. "Ovo je simbolični čin, nadam se da će Vijećnica uskoro zaživjeti. Ne mogu da se ne sjetim dana kad je Vijećnica gorjela 1992. Ja sam tada gasio zgradu u svom susjedstvu nedaleko do Predsjedništva BiH. Ovo danas doživljavam kao da je obnovljena zgrada u mom susjedstvu", izjavio je Lagumdžija.

Najljepši simbol grada

Bivši gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen kazao je da je događaj otvaranja Vijećnice fantastičan. "I sam sam, kao i drugi, uložio mnogo truda u ovo. Nadam se da će ponos Sarajeva i BiH će živjeti drugačije nego i prije rata. Ovo treba biti tvornica kulturnih događaja, Gradska uprava, biblioteke... Puni sadržaj. Ovo treba prepustiti mladima Sarajeva. Građani će biti jako zadovoljni", kazao je Behmen.Visoki predstavnik u BiH Valenzin Inzko prisjetio se prvih dana obnove Vijećnice prije 18 godine i da su i tada zajedno radili bosanski i stručnjaci iz Evrope.

"I danas su ovdje Austrija, Španija, Evropska unija... Ovo je, ipak, najljepši simbol grada", izjavo je Inzko.Ona je kazao da Vijećnica spaja umjetničke konvencije Istoka i Zapada na sebi svojstven način i dobila je svoje mjesto ne samo u topografiji grada nego i u srcima njegovih građana - ne radi se samo o gradskoj znamenitosti nego o znamenitosti za koju građane vežu brojne emocije.

"Spaljivanje knjiga u ovoj zgradi u augustu 1992. godine, bio je vandalski čin kojim je starom kontinentu oduzet jedinstven dio njegovog intelektualnog i kulturološkog nasljeđa. A tokom proteklih dvadeset godina, kao što su se obnavljale biblioteke i druge kulturne institucije, poduzeti su i globalni napori kako bi se obnovile knjige i rukopisi koji su se čuvali unutar tih institucija. Riječ je o obnovi gusto tkane intelektualne tapiserije našeg kontinenta – tapiserije različitih kultura i vjerovanja i naroda. Riječ je također o potvrdi vrijednosti razuma, vrijednosti koju je upravo danas prijeko potrebno očuvati", rekao je Inzko.

Simbol arhitektonske vizije

Prema njegovim riječima, Vijećnica stoji kao plemeniti i trajni dokaz te vrijednosti. "Obnova ove zgrade simbolizira temeljnu ljudsku istinu: među brojnim teškoćama i tokom mnogih godina – dobrota i ljepota su ono što pobjeđuje. Vijećnica je odraz Bosne i Hercegovine, zemlje koja ima posebno mjesto u svijetu. Ovo društvo je doživjelo žestoko i bolno buđenje šovinizma, ali je ono daleko duže strpljivo i produktivno razvijalo kulturu tolerancije iz čega ostatak našeg kontinenta može učiti. Vijećnica spaja memlučke elemente koje možemo vidjeti u Kairu, elemente s prostora Magreba, arabeske zvjezdolikih motiva, pseudomaurske dekoracije i elemente bečkog gradskog magistrata ispod ruke čeških i domaćih arhitekata Karla Parzika, Ćirila Ivekovića i Aleksandra Viteka, koji je za vreme planiranja gradnje Vijećnice odlazio čak dva puta u Kairo", kazao je visoki predstavnik u BiH.

Gradonačelnik Komšić je u svom govoru podsjetio na historiju Vijećnice koja je sagrađena 1896. godine, te je zahvalio svima koji su doprinijeli njenoj obnovi. Komšić je posebno zahavlio Delegaciji EU, a apecijalnom predstavnik EU u BiH, Peteru Sorensenu, uručio plaketu grada Sarajeva i poklon "Vijećnica u srebru". Izrazivši veliko zadovoljstvo što se 9. maj Dan Evrope obilježava u Vijećnici, Sorensen je kazao je kako je ona simbol arhitektonske vizije, učenja, institucionalne memorije, zanatskog umijeća i izdržljivosti građana Sarajeva.

"Vraćanje ovog dragulja gradu, Bosni i Hercegovini, Evropi i svijetu, predstavlja trajnu poruku solidarnosti građana EU sa građanima BiH, a posebno gradom Sarajevom. Zaštita kulturne baštine od ključne je važnosti za sve nas, ona nam daje osjećaj pripadnosti, obogaćuje društva i zajednice te promovira uzajamno poštovanje i razumjevanje. Imajući u vidu nedavnu prošlost BiH zaštita njene kulturne baštine ima istinsku ulogu u podršci izgradnje povjerenja i pomirenja", kazao je Sorensen.





« Last Edit: May 09, 2014, 23:53:44 by man 464 » Logged
mate
VIP Član
Glavni Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 7.972



WWW
« Reply #841 on: May 12, 2014, 21:42:44 »

Frukec isprazni inbox ... Cheesy
Logged
frukec
Voditelj Voznog Parka
****
Offline Offline

Posts: 3.007



« Reply #842 on: May 12, 2014, 21:43:42 »

Jesam Wink
Logged

[/img]
the hicme
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.906



« Reply #843 on: May 14, 2014, 19:52:14 »

Kakvo je tanje u drugim gradovima? U Žepče se ne može ni preko jednog alternativnog ulaza (navikli smo svi na glavni podvožnjak ali sad su i svi ostali) ući sa M-17 već se mora ići na Zavidoviće.
Logged
The_Dubster
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #844 on: May 14, 2014, 20:39:21 »

U Brezi alarmantno u više dijelova. I sam se borim sa rijekom Stavnjom koja je došla pred kuću. Stavili smo vreće sa šljunkom i sad se nadamo da će barem malo umanjiti padavine da se ustabili tok rijeke.

načuo sam da je svagdje teško? Visoko-Podlugovi nisu funkcionalni starim putem, čuo sam i da je put Breza-Vareš prekinut na nekoliko dijelova...
Logged


AudiEd
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 404



« Reply #845 on: May 14, 2014, 21:11:24 »

U Kalesiji , sve rijeke , potoci , pobudalili , Kanalizacije ne mogu vise da primaju vode ,
Na ulazu u Kalesiju začepljena kanalizacija , ne mili mi se proci autom kroz ono jezero.
Na univerzitetu u Tuzli , otkazani ispiti i predavanja...
Logged
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #846 on: May 14, 2014, 21:16:35 »

Sarajevo haos, ustvari Kanton, sve ste pratili, Čaršija poplavljena, mostovi se drmaju, Ilidža i OSjek, Otes, Doglodi prvi spratovi kuća pod vodom..... Haos
Visina 207 cm, protok, 171 metar kubni u sekundi, danas 16:10 pisalo na digitalnom pokazivaču.
http://s1.directupload.net/images/140514/4nvfmhj2.jpg
http://s14.directupload.net/images/140514/or6ydowo.jpg
Moje dvije slike. nešto neće da učita pa ide link.
Logged
mirza
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.972



« Reply #847 on: May 14, 2014, 22:16:23 »

Kod nas u Bugojnu i okolici za sada je sve OK.
Logged

TOVARNA  AVTOMOBILOV  IN MOTORJEV
Almir
Moderator Podforuma
Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 5.226



« Reply #848 on: May 14, 2014, 22:43:29 »

TK je takođe u haosu, svi gradovi su poplavljeni, Gradačac, Srebrenik, Tuzla, Živinice, Kladanj, Gračanica, Kalesija.
Bog sami zna šta nas čeka ujutro..
Logged

The_Dubster
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #849 on: May 14, 2014, 23:03:38 »

najgore što najavljuju i idućih 48 sati padanje :S

ja sam evo preselio dobar dio prizemlja na sprat, a ostalo kako Bog zapovjedi... Sad samo sjest i čekat...
Logged


the hicme
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.906



« Reply #850 on: May 14, 2014, 23:09:31 »

Kod nas je jos dva i po metra ostalo do Visine mostova tako da je ovo dada nista Sta je nekad davno bilo(voda je prelazila mostove, centar je sav bio pod vodom...).
Logged
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #851 on: May 14, 2014, 23:10:15 »

najgore što najavljuju i idućih 48 sati padanje :S

ja sam evo preselio dobar dio prizemlja na sprat, a ostalo kako Bog zapovjedi... Sad samo sjest i čekat...

FKT, neka ti je Bog na pomoći, ovo je neviđeno, nadam se da ti neće do kuće, ja sam na pristojnoj uzbrdici, a Miljacka mi je udaljena kilometar.... Valjda će ovo malo umanjit pa i prestat.
Logged
SlimShady
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.485


I pjan i trijezan za volan sam vezan :)


« Reply #852 on: May 14, 2014, 23:50:14 »

Ja sam na BJELAVAMA Cheesy daleko joj do mene ima Cheesy
a svima vama nek je Bog na pomoći Cheesy
Logged

the hicme
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.906



« Reply #853 on: May 15, 2014, 00:01:29 »

Mislim da je ovo dovoljno da se opise stanje U Zepcu
https://www.facebook.com/#!/portalzepce/photos/pcb.428672740606531/428671543939984/?type=1&theater
https://www.facebook.com/portalzepce?fref=photo#!/portalzepce/photos/a.143551299118678.31129.116794811794327/428712510602554/?type=1&theater

Edit: Ne moze se vise ni preko Zavidovica -_- Roll Eyes
« Last Edit: May 15, 2014, 00:13:24 by the hicme » Logged
the hicme
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.906



« Reply #854 on: May 15, 2014, 09:08:14 »

Rijeka se izlila U centar, niko vise ne moze ni uci ni izaci. Rijeka krajnjaca koja je ljetos presusila odmah na pocetku suse danas se izlila iz korita. Niko ne radi, ni prodavnica, ni apoteka, ni dom zdravlja(pod vodom zajedno s konzumom), vatrogasci ne mogu izici iz grada pa Svi rade na postavljanju vreca oko Bosne.


Video:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t8cJ_92w0x0&feature=share[/youtube]

Slike:
http://www.zepce.ba/index.php/zepce/item/2888-foto-i-video-%C5%BEep%C4%8De-pod-vodom
Logged
Pages: 1 ... 55 56 [57] 58 59 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.068 seconds with 23 queries.