bhbus.ba
May 02, 2024, 05:05:52 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Chat tema  (Read 244200 times)
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #735 on: September 23, 2013, 21:22:06 »

U čemu je fazon sa ovom slikom zapravo?Koja starija žena itd?Može i u privatne poruke,ako nije za javnost. Cheesy
Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Setra 417 HDH
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.917



« Reply #736 on: September 23, 2013, 22:40:30 »

Sad cu početi sa jednom temom.. Koja nema veze sa autobusima, kao prvo zelim ljude upoznati sa stvarima koje se dešavaju u Hercegovini sa studentima, naime svi pišu o profesorima kako su ugrzeni kako nemaju plata, moguci strajk ovo ono .. Ali kako to uvijek biva, sve ce se na kraju prelomiti po studentima .. Student sam prve godine Fakulteta humanističkih nauka na Univerzitetu Dzemal Bijedić u Mostaru, smjer Historija .. 1. godina upis 400 maraka, članstvo u uniji studenata 20 maraka, biblioteka 20KM, index  30 KM..  Znaci oko 470KM za godinu dana .. I hajde opet to i nije skupo, s obzirom na uslove, predavanja u kojoj je moja grupa od 20 studenata drzimo u prostoriji 3 X 4, ustvari ta prostorija je WC, kupatilo, kako zelite .. Oblozeno je plocicama, preko su zalijepljene tapete, grijanje smo imali, ali nam je ukradeno (grijalica Bira u robotu kosta cca 20-25 maraka).. Krov je od salonita mislim da tu ne trebam ni naglasavati koliko je to opasan materijal po zdravlje ljudi. 7 dana prije upisa postavljaju obavjestenje koliko se ispita moze prenijeti odnosno ECTS bodova .. Iako radimo po starom programu (4+1) racunaju nam te bodove.. Uslov je 35 bodova od ukupno 60, i pomislite boze moj pa to i nije toliko loše sta oni kukaju. Ali kad shvatite da se svaki preneseni ECTS bod plaća 40 maraka.. 25*40=1000KM, zadnjih dana je nemoguće poloziti bilo kakav ispit guraju vas da izlazimo na socijalne rokove koji se placaju 80KM po predmetu, vjerovatno i tu ce biti prolaznost 1-2%. Na kraju krajeva, ispada da ce jedan student morati dati oko 1600KM da bi se upisao na drugu godinu..
Logged

Svi komentari sadržavaju moj lični stav i moje lično mišljenje. Tako da iza mene ne stoje nikakvi pravni subjekti!
The_Dubster
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #737 on: September 23, 2013, 23:29:05 »

ah jaro moj, ta neuređenost zakona se svagdje osjeti... Ja sam preživio 5 studentskih godina u SA i kad uporedim sa ostalim gradovima, nama je još i dobro bilo. Ali ipak, sve i da završiš fax i isplaćaš na vrijeme, ako nemaš štele džaba ti, a ako imaš već štelu onda ni ne studiraj, odmah se zaposli i ne gubi vrijeme Cheesy
Logged


man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #738 on: September 23, 2013, 23:29:55 »

A šta bi rekao za samofinansirajuće, gospoda sa farmacije su na prvom roku primala 50 redovnih i bezobraznih 75 samofinasirajućih i 10 stranih (također samofinansirajućih), 1 godina 3000KM. 20KM za informatički sistem, 100KM školarine, 10KM osiguranja... 3130 KM samo da se upišeš. Ja sam imao "sreće", naime, nisam položio na prvom roku, pao matematiku, ja nego šta ću nego past, u srednjoj imao samo 2 god.... I naravno pripremnu 250KM..... No ja se javio za drugi rok, odmah još 40KM... i položim, ali naravno u samofinasirajućim, bilo još 12 mjesta, ali položilo je 22, i tih 10 još prime jer to ti je još 10X3000KM ccccccc, no kako mi je otac RVI 20%, (na sreću sasvim zdrav i sposoban), budem oslobođen plaćanja 3000 KM.... Znači primili su ukupno 145 ljudi a trebalo 135, 95X3000 KM =285000 KM i 130KM X145 =19575 KM.

Što se tiče neregularnosti, to ti je "moj Setra" U Bosni svakodnevnica... žalosno ali istinito....

A ŠTELA je obavezna, nema više imaš li ili nemaš, samo je pitanje čija je jača štela..... prvi sam ja ja imao.
« Last Edit: September 23, 2013, 23:37:03 by man 464 » Logged
The_Dubster
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #739 on: September 24, 2013, 00:25:59 »

Ja je nisam imao pri upisu i opet sam bio 2. primljen na listi, s tim da je prva na listi bila cura koja je bila učenik generacije pa je imala 0,5 bodova više od mene Cheesy

Doduše ja sam bio redovan, pa je i plaćanje bilo minimalno...

Također, ni pri ispitima nije bilo toga. Pošto je kolega, bukvalno moj kolega (Historija) mogu reći da su profesori na FF odsjek historija stvarno svi dobri i nema tih fazona štela, poklon, ovo, ono... Znači ne traži se da se kupuju njihove knjige, obaranje na ispitima iz ličnih hirova su minimalna, i ako znaš i ako si spremao nećeš imat problema...

Ali u globalu, visoko obrazovanje je u zadnjih nekoliko godina na jako niskom nivou...
Logged


man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #740 on: September 24, 2013, 09:52:31 »

Eto i meni je ispalo da ne plaćam (kaže mi stari, vadiš li se na mene, aahaa...), tako da imam samo 130 KM platiti + tekući troškovi tipa index, obrasci...... Sreća... ali bio sam se pomirio i sa tim da ću svu svoju ušteđevinu podijeliti na 5 godina i plaćat, čak ima i opcija ako je prosjek veći od 8,0 da pređeš iz redovnih samofinasirajućih u budžetske redovne i to sam mislio, ali eto Bog me pogledao..... što se tiče prosjeka nažalost to nije igralo ulogu kod mene previše jer mog'o si sve petice imat i 50 max bodova na uspjeh i 10 max bodova na predmete od bitnog značaja ali ako ne položiš prijemni papa...  svi su m rekli, što nisi na pmf, što nisi negdje gdje nema prijemnog bio bi primljen i bio bi pri vrhu. Milsim nisam ja imao sve petice osim u 4-oj godini, ali bio sam uvijek odličan 4,6... 4,7.. 4,8... tako..... al Armin "navro" na Farmaciju, ali eto fala Bogu sve je dobro završilo.

Što se tiče ovih mojih opšte je poznao da im je SIPA uletila pretprošle godine i da su im svega i svačega našli, ako znaš na šta mislim, tako da su sad poprilično regularni..... Jedva štele našao... koliko su oprezni.....

Što se tiče ovoga da je obrazovanje na visokom nivou... daaaaleko smo mi od visoko, može se reći da nismo na samom dnu, dakako ima napretka, sticajem okolnosti mati mi radi kao univerzitetski profesor.... za ono što je u životu radila sve i magistrirala i doktorirala itd itd.... da bi na kraju radila za mizeriju koja je minimalno veća od plate jednog vozača u GRASU.... žalosno da osoba sa SSS, ili manje (ne želim špekulirat o tome) ima manju platu za samo par stotina KM od osobe sa zvanjem doktora nauka...

Imam 4 kolegice upisale su Filozofski..... Turski, Anglistika, Romantistika i četvrta komparativnu književnost.... .. Znači neće im biti loše....
Logged
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #741 on: September 24, 2013, 10:04:46 »

Nije problem u plati jednog vozača u GRAS-u što je navodno visoka,već je problem u tome što je Univerzitetskom profesoru niska.
Mislim da su profesori na takvom nivou da mogu riješiti svoj problem tj.problem svojih "niskih" primanja.
Inače vozači mogu biti VŠS ili SSS...a manje od SSS evo prvi put saznajem.
« Last Edit: September 24, 2013, 10:12:38 by MAN Lions coach » Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #742 on: September 24, 2013, 11:03:45 »

Nije problem u plati jednog vozača u GRAS-u što je navodno visoka,već je problem u tome što je Univerzitetskom profesoru niska.
Upravo.

Što se tiče SSS i niže, pročačkaj pa ćeš vidjet. Ja rekoh neću dalje špekulisat. Vjerovatno nisam u pravu, ali da se ispostavi suprotno ne bi me začudilo.

GRAS sam samo uzeo za primjer, a imaš i XY drugih primjera.
« Last Edit: September 24, 2013, 11:08:58 by man 464 » Logged
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #743 on: September 24, 2013, 11:37:11 »

Ne želim da čačkam,vozač može biti SSS III stepena ili V stepena,ovo što gore navedoh VŠS za V stepen,bilo je nekada,a sada nije više,ali eto priložena tabela će razjasniti o čemu se radi. Wink
Osnove kvalif.okvira u BiH su rekle svoje:
Moj jedan dobronamjeran savjet je,nemoj se držati špekulacija,nego tačnih istinitih tvrdnji,jer ćeš sebi mnogo zakomplikovati život shvatajući neke stvari potpuno pogrešno.
A da ja sebi ne bi komplikovala život,obično idem linijom da se udaljavam od ljudi kojima su špekulacije osnov za neke stvari,a ne ono što je istinito.Toliko od mene na ovu temu. Wink
« Last Edit: September 24, 2013, 11:41:07 by MAN Lions coach » Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
makljen1123
Glavni Mehaničar
******
Offline Offline

Posts: 7.305



« Reply #744 on: September 24, 2013, 12:21:50 »

A kolika je plata u GRAS-u?? U BL u gradskom je 420KM.
Logged

Setra S 417 HDH !!!

SlimShady
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 1.485


I pjan i trijezan za volan sam vezan :)


« Reply #745 on: September 24, 2013, 12:47:38 »

Jučer mi jedan čovjek iz Visokog reče,njegov prijatelj navodno izađe 1500KM mjesečno u GRAS-u.
Istina ili ne, ne znam samo sam prenio šta je rekao.
Logged

MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #746 on: September 24, 2013, 13:41:08 »

Sad cu početi sa jednom temom.. Koja nema veze sa autobusima, kao prvo zelim ljude upoznati sa stvarima koje se dešavaju u Hercegovini sa studentima, naime svi pišu o profesorima kako su ugrzeni kako nemaju plata, moguci strajk ovo ono .. Ali kako to uvijek biva, sve ce se na kraju prelomiti po studentima .. Student sam prve godine Fakulteta humanističkih nauka na Univerzitetu Dzemal Bijedić u Mostaru, smjer Historija .. 1. godina upis 400 maraka, članstvo u uniji studenata 20 maraka, biblioteka 20KM, index  30 KM..  Znaci oko 470KM za godinu dana .. I hajde opet to i nije skupo, s obzirom na uslove, predavanja u kojoj je moja grupa od 20 studenata drzimo u prostoriji 3 X 4, ustvari ta prostorija je WC, kupatilo, kako zelite .. Oblozeno je plocicama, preko su zalijepljene tapete, grijanje smo imali, ali nam je ukradeno (grijalica Bira u robotu kosta cca 20-25 maraka).. Krov je od salonita mislim da tu ne trebam ni naglasavati koliko je to opasan materijal po zdravlje ljudi. 7 dana prije upisa postavljaju obavjestenje koliko se ispita moze prenijeti odnosno ECTS bodova .. Iako radimo po starom programu (4+1) racunaju nam te bodove.. Uslov je 35 bodova od ukupno 60, i pomislite boze moj pa to i nije toliko loše sta oni kukaju. Ali kad shvatite da se svaki preneseni ECTS bod plaća 40 maraka.. 25*40=1000KM, zadnjih dana je nemoguće poloziti bilo kakav ispit guraju vas da izlazimo na socijalne rokove koji se placaju 80KM po predmetu, vjerovatno i tu ce biti prolaznost 1-2%. Na kraju krajeva, ispada da ce jedan student morati dati oko 1600KM da bi se upisao na drugu godinu..

Vidim da je dosta drugačije u odnosu na Kantone,mada ni u KS nije ništa bolje.Mogu govoriti za svoj fakultet kad sam studirala prije nekoliko godina,da nije vrtoglave sume novca tj.troškali.
Trošak oko upisa je bio oko 150KM prvi put(upisni materijal),sjećam se,ali ne znam jesu li šta promjenili da se nije mogao prenijeti predmet koji je bio više od 5 ECTS.A takvih je bilo izuzetno malo.Recimo Matematika I,II je bila 10 /8 ECTS i neki drugi stručni predmeti po 6 ECTS i više.

Što se tiče uslova na fakultetu bili su i više nego dobri samo što u velikom amfiteatru je bilo grijanje ko u zamrzivaču.
Tada smo zbog tog problema se preselili u velike sale,samo je bilo nezgodno pratiti jer je uvijek bio neki teferič na predavanjima. Grin
Kabineti gdje smo držali vježbe i inače klupe,prije ratne,a ne znam jesu li šta sad mijenjali.
Radili su prije par godina fasadu/izolaciju i stolariju tako da to sada puno bolje funkcioniše.
U bifeu je hrana bila bezveze tako da se tamo nisam hranila. Grin
I kafa je bila grozna. Grin

Što se tiče materijala za nastavu tu si mogao da biraš od ponuđenog,tako da nije bilo prisile kupi mi knjigu i sl. izuzev nekih predmeta gdje se kupovala knjiga kao radni list za tehničku dokumetaciju koju si radio o svom trošku(crteži i sl.) ali to nije nešto puno para.Ima nešto knjiga u biblioteci,ali to ako uhvatiš dobro je,ako ne,imaš predavanja i vježbe.Ne znam jesam li više od 80KM potrošila na prvoj godini za radni materijal.
Za knjige sam se snašla,što džaba što za neku mizeriju ili preko neta besplatno pdf format.

Moje zamjerke su bile neorganizovanost po rasporedu,pa se znalo desiti da dođem kući u 19h sa predavanja i vježbi.I one glupe(bar meni) pauze po 15 minuta između časova pa s epola dana bezveze izvuče na njih.... Roll Eyes
Rokovi su bili tipa I,II parcijala,završni,projektni zadaci (zavisno od predmeta) s tim da je bodovanje bilo kompleksno,ako izađeš na zadnji rok,onda ti se poništavaju bodovi itd.
Bila je ljetna škola kad se moglo položiti i cijena je bila ako se ne varam 200KM tamo negdje krjem avgusta,ali to iz nekih predmeta ako prof. i ass. budu raspoloženi da to održe.
Ne znam sad kako je.
Dosta je ljudi otpalo na prvoj godini radi dvije matematike i tako se pretežno pročisti do treće,tako da to nije ni približno broju upisanih...
U moje vrijeme je bio prijemni ko je imao manji prosjek iz matematike mislim od 4,5.
Ja ga nisam polagala radi prosjeka,a oni što su olagali su imali elementarnu matematiku i nešto su to plaćali kao pripremnu nastavu.
Imao si pravo jednom obnoviti godinu i samo platiti upis,dok svako slijedeće si morao da platiš 100KM po nepoloženom ispitu+ako hoćeš nešto da slušaš isto toliko.
Za ove samofinansirajuće/vanredne ne znam cifre,jer sam bila na budžetu.

Što se tiče članstava i ovim nekim parlamentima za studente mi smo to morali platiti(to je bio začetak tog ubleharenja prije par godina) jer se nismo mogli upisati,i davali smo meni se čini 5KM za ISSS sistem;5 KM za Fond Suade Dilberović.
Ne znam sad kako je.Tamo negdje pred kraj mog studiranja su osposobili sistem elektronskog prijavljivanja ispita,a prije toga smo plaćali prijavne papire po 0,5KM mada su neki i poslije to tražili.

Profesori su manje-više,ima par naelektrisanih,ass.ima nekoliko dobrih hvala Bogu,i neki neznatan broj klasičnih bezobraznika.
Ne bih nikog posebno izdvojila,jer bili su i prošli,što se mene tiče. Cheesy
« Last Edit: September 24, 2013, 13:44:47 by MAN Lions coach » Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #747 on: September 24, 2013, 17:33:22 »

Ne želim da čačkam,vozač može biti SSS III stepena ili V stepena,ovo što gore navedoh VŠS za V stepen,bilo je nekada,a sada nije više,ali eto priložena tabela će razjasniti o čemu se radi. Wink
Osnove kvalif.okvira u BiH su rekle svoje:
Moj jedan dobronamjeran savjet je,nemoj se držati špekulacija,nego tačnih istinitih tvrdnji,jer ćeš sebi mnogo zakomplikovati život shvatajući neke stvari potpuno pogrešno.
A da ja sebi ne bi komplikovala život,obično idem linijom da se udaljavam od ljudi kojima su špekulacije osnov za neke stvari,a ne ono što je istinito.Toliko od mene na ovu temu. Wink

Ako je tako, tako je  Grin Samo ja ti kažem, Bosna je ovo....
Hvala na dobronamjernom savjetu. Potpuno te razumijem na šta ciljaš... Jasno mi je ko dan.....
Inače se ne držim špekulacija, no nažalost ponekad se iste ispostave istinitim,stoga ne treba ih 100% otpisat, a i ja ću se u "ovoj temi, na ovu temu" udaljiti i od tvojih odgovora, a i globalno.

Jučer mi jedan čovjek iz Visokog reče,njegov prijatelj navodno izađe 1500KM mjesečno u GRAS-u.
Istina ili ne, ne znam samo sam prenio šta je rekao.
I ja sam čuo da su plate vozača znaju "izaći" na 1200-1400 KM....

A kolika je plata u GRAS-u?? U BL u gradskom je 420KM.
Šta 420KM, jel to penzija ili plata... Pa ti ljudi "rade za klikere".
Logged
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #748 on: September 24, 2013, 17:55:42 »

Moraću prekršiti riječ... isteklo mi je vrijeme za uređivanje...

EDIT:
Pardon.... do mene je, nisam tačno definisao..... tj pogrešno sam se izrazio.
Pod manje od SSS ja sam mislio na zanat tj. na srednju školu - III stepen...
Ali opet je nelogično da je tolika razlika u naobrazbi, a minorna razlika u platama....
« Last Edit: September 24, 2013, 17:57:17 by man 464 » Logged
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #749 on: September 24, 2013, 18:43:16 »

Pa zanat je SSS valjda si shvatio.Srednja stručna sprema trećeg stepena. Smiley

Što se tiče izračuna plaće,prvo ide osnovica,pa linearno povećanje po osnovu Kolektivnog ugovora,rad u dane praznika/vikend,koeficijent složenosti poslova,rad u turnusu,rad noćnih smjena,minuli rad itd.

Nema ništa nelogično u tome,jer je činjenica da su uvijek ljudi u proizvodnji i u težim uslovima rada bolje plaćeni,i trebaju biti za to,nego je veća nelogičnost što univerzitetski profesori nisu sebi u stanju da riješe problem plaća.

Što se tiče ergonomije ,mislim da se neki ne bi trebali petljati u nešto što ne znaju.
Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Pages: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.077 seconds with 22 queries.