bhbus.ba
May 21, 2024, 21:45:16 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Posjeta vezirskom gradu - Travnik 13/14. maj 2011.  (Read 6644 times)
The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« on: May 15, 2011, 22:28:13 »

Drago mi je da mogu i ja jednu reportažu da postavim. Vidim da su tomo i mate bili u Bleiburgu, a Ado, flatić i Allen_A na Buni, a evo ja sam petak i subotu proveo u vezirskom gradu, Travniku. Prije ovog puta, u Travniku sam bio samo jednom na par sati i to prije nekih 8 godina. Pa sam odlučio da obnovim malo sjećanje ali i da vidim, posjetim i doživim neke nove stvari. Nadam se da će vam se svidjeti ova reportaža Cheesy

Dakle, polazak iz Sarajeva je bio u 9.15 sa CTSom



ne, nisam putovao sa ovim busom hahaha Tongue Ovaj je bio na liniji za Ren, al sam iskoristio priliku i da se slikam sa kapitalcem CTSa Cheesy
evo jedna zanimljiva slika - starliner je i na reklamnom posteru a i uživo Smiley


moj put prema Travniku je bio puuuuno skormniji, Turkiz III

moram priznati da sam se prvi put vozio u ovom busu i moji utisci na odnosu I. i II. generacije su odlični. Bus izgleda ljepše, ali je i iznutra poprilično dobar. Začuđujuće razmak između nogu je bio poprilično dobar, s obzirom na moju visinu (186 cm). Puno gore mi je bilo u Turkiz II kad sam se vraćao iz Tuzle sa Amarom.

U putu nisam puno toga slikao, jer nisam ni imao neke prilike, a i uglavnom smo išli autoputem....

Moj bus je bio na liniji Sarajevo-Banja Luka, a u Travnik smo stigli oko 11.20. Nakon smještanja u motel, odlučili smo odmah da krenemo u akciju - razgledavanje grada i uživanje u njegovim čarima, a bogme i kuhinji.

Krenuli smo od tako reći početka grada i naravno, prvo su na redu bili busevi, jer je bio petak i bilo je puno izleta iz raznih gradova BiH, a bome i stranaca.
Spremanje za posao


i na "poslu"


nakon toga krenuli smo u razgledavanje grada. Pošto imam oko 450 slika, postaviću oko 40 slika, za koje mislim da će biti dovoljne da vam dočaram Travnik i njegov duh. Prva na redu je bila Elči Ibrahim-pašina medresa



nakon toga smo obišli Plavu vodu Tongue


i meni zanimljiv natpis xD

naime u manjim bazenima se nalaze pastrmke, a atrakcija su žute pastrmke, koje su takve zbog nedostatka pigmenta.


Pošto je već bilo vrijeme ručku, skoknuli smo na ručak i na malo odmor. Pravo mjesto za to je bila Lutvina kahvana.


Nakon jela, naručili smo legendarnu lutvinu kahvu, evo kako izgleda

full usluga, nema šta

Nakon što smo napunili baterije krenuli smo na glavnu atrakciju - Srednjovjekovnu utvrdu iz XV stoljeća

« Last Edit: May 15, 2011, 22:59:31 by The_Dubster » Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #1 on: May 15, 2011, 22:28:34 »







na ulazu nas je odmah dočekala sprava za osuđenike Tongue




u ovoj kuli se nalazi kao neki mali muzejčić na dva sprata, na prvom spratu se nalazi razni artefakti i predmeti iz tog doba, kao i narodne nošnjem a na drugom nešto o historiji travničke regije od najstarijih vremena pa do danas








mene kao historičara je postavka prosto oduševila kao i sama utvrda pa sam morao ostaviti svoj utisak i komentar na sve to


za kraj, jedan pogled na Travnik sa utvrde koja nudi puno uglova za slikanje

Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #2 on: May 15, 2011, 22:28:59 »


bilo mi je drago vidjeti i da se radi na konzervaciji utvrde tj. na zaštiti i opravci manjih oštećenja.


jedna od nekoliko zaštita na utvrdi, koje su možda služile i kao jame tj. zatvor Tongue


tu je smješten i štand sa suvenirima i pravo me je oduševila replika novca kralja Tvrtka pa sam si kupio jednu, budući da se amaterski bavim i numizmatikom. Čovjek koji radi tu, rekao je da rade na dobivanju dozvole i da kuju replike osmanskog novca.


nakon toga smo sišli u centar grada i obišli Sahat kulu i Šarenu džamiju. Inače Travnik je jedini grad na svijetu koji ima dvije sahat kule


Šarena džamija



sa time je završen prvi dan. Ostatak dana je iskorišten za slobodno vrijeme, luftanje i opuštanje...
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #3 on: May 15, 2011, 22:29:17 »

Drugi dan je ostalo također stvari da se vidi. Travnik je jedna hajmo reći jako mala opština ali ima jako mnogo stvari da se vidi i obiđe. Ja sam obilazio dva dana i opet nisam stigao da obiđem i Zavičajni muzej koji subotom radi do 14 sati... Ostaje uvijek neki drugi put. Ali sam zato iskoristio pauzu i popio kafu, odmorio i završio fakultet Tongue


nakon što sam pospremio diplomu u ruksak, posjetio sam Vezirska turbeta

a evo i jedna noćna


pa Hadži-Alibegovu džamiju i drugu Sahat kulu


Katolički školski centar


Primjetio sam da u Travniku ima pravo dosta kuća koje su sačuvale "starinski" izgled, kao što je npr ova


nalo se mjesta i za rodnu kuću Ive Andrića, našeg nobelovca


a završili smo tour sa starim ćirom, koji se nalazi pored AS Travnik, nakon čega smo otišli na autobus za Sarajevo


vratili smo se kući ponovo sa CTSom ali sada je bio Cityliner N 116 H na liniji Pula-Bihać-Sarajevo gbr 313,

što mi je došlo ko kec na desetku, jer sam bio preumoran, pa mi je dobrodošao da se odmorim. Inače, po ulasku u bus vidi se da je istrošen maximalno, al se jo ne da, pa ga je vozač dobro "derao"
 na par mjesta a i udobnost sjedita je zadovoljavajuća.
Logged


The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #4 on: May 15, 2011, 22:29:26 »

Dakle to bi bilo to, ukratko. Posjetili smo još mnogo stvari, ali ne bih da dužim i pravim monolog. Mislim da sam ionako iznio dovoljno slika i informacija da možete steći pravu sliku o Travniku, gradu vezira i sira Cheesy

Dosad sam obišao mnogo gradova u BiH, ali da se svi ostale ne ljute, srdačnije i prijateljskije ljude nisam sreo. Dakle, koga god smo šta pitali, gdje god smo ušli, bilo šta da smo tražili bili smo usluženi maksimalno prijateljski i svi su bili extra raspoloženi. Iskoristio sam priliku i da se sretnem sa načim članom pod nickom erme Smiley

Dakle, Travnik toplo preporučujem svim onim koji bi negdje putovali a ne znaju gdje. Travnik kao obavezna stanica Cheesy

Napravio sam i preko 130 slika buseva za forum koje će biti u raznim temama (Prevoznici, Proizvođači, Autobuske Stanice i slično....), a sve su većinom iz Travnika Cheesy
« Last Edit: May 15, 2011, 22:33:44 by The_Dubster » Logged


Kuky_Luar
Putnik
*
Offline Offline

Posts: 251



« Reply #5 on: May 15, 2011, 23:16:07 »

Svaka cast Dubster na odlicnoj reportazi.. Slazem se sa tim da su Travnicani jako jakoo prijateljski nastrojeni.. Mnogo zanimljive slike i jos bolji opisi Cheesy .. definitivno sam u potpunosti uzivala u reportazi    Cheesy
Logged
Mustafa YJM
VIP Član
Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 4.672



« Reply #6 on: May 15, 2011, 23:26:59 »

Majstore, s kim si to bio tamo? Grin Grin

Dobro je dobro....nek si ti nama uživao. Lutvina kaHva sa full opremom RULZ ! Cheesy
Logged

....od nas ne možete pobjeći, BHBus team Wink
The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #7 on: May 15, 2011, 23:28:51 »

sa ljepšom polovinom Smiley

A fakat je najbolja, ugođaj za 10!
Logged


tomo
Vozač Autobusa
********
Offline Offline

Posts: 19.275



WWW
« Reply #8 on: May 15, 2011, 23:36:59 »

Zanimljiva reportažica... ja sam odmah pomislio da je u pitanju bio onaj Starliner, rekoh neki organizirani prijevoz... a ti nam samo bacaš masne krofne u oči tim prvim fotkama... A vjerujem da je i ljepša polovina uživala (pogotovo kad je pročitala onaj sms, hahahhaha) ! Grin
« Last Edit: May 15, 2011, 23:39:39 by tomo » Logged


Mustafa YJM
VIP Član
Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 4.672



« Reply #9 on: May 15, 2011, 23:40:50 »

sa ljepšom polovinom Smiley

A fakat je najbolja, ugođaj za 10!

Ma znao sam Tongue

Ma kakav Starliner, znao sam u startu da ga samo koristi kao pozadinu jer sam se mimoišao sa njim u Doboju taj dan Cheesy
Logged

....od nas ne možete pobjeći, BHBus team Wink
The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #10 on: May 15, 2011, 23:56:25 »

... i prepao se busa pa dao jaranu da slika Tongue

Zanimljiva reportažica... ja sam odmah pomislio da je u pitanju bio onaj Starliner, rekoh neki organizirani prijevoz... a ti nam samo bacaš masne krofne u oči tim prvim fotkama... A vjerujem da je i ljepša polovina uživala (pogotovo kad je pročitala onaj sms, hahahhaha) ! Grin

a joj, koja je scena bila za sms, baš je ispalo smiješno hahaha
Logged


Mustafa YJM
VIP Član
Mehaničar
*
Offline Offline

Posts: 4.672



« Reply #11 on: May 16, 2011, 00:00:20 »

Ne bih ga ja mogao nikako uslikati sa vozačke pozicije a da valja jer je bila gužva a on prerano okinuo..

Kako ste vas dvojica perverzni, sram da vas bude Roll Eyes
Logged

....od nas ne možete pobjeći, BHBus team Wink
The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #12 on: May 16, 2011, 00:28:46 »

cccc nije nista tako, nismo mi perverzni... nego si ti perverzan zato sto mislis da smo mi perverzni kad mi uopste nismo pervezni Tongue
Logged


Almir
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.226



« Reply #13 on: May 16, 2011, 00:39:08 »

Super bravo svaka cast,bio sam u Travniku dosta puta 5,6,7 razred osnovne te pred kraj 3 srednje to jest ukupno 4 puta,,veoma ljep grad,iako nisam bio dugo jos uvijek se dobro sijecam svega i uvijek se radujem odlasku u taj grad..volio bih da ga mogu posjetit jos koji put..
Tebi Adnane svaka cast za ovu ljepu reportazu,u zadnje vrijeme nasi clanovi dosta putuju i svima vam zelim jos dosta ovakvih a i bolji izleta.. Smiley
Logged

The_Dubster
Moderator Podforuma
Vozač Autobusa
*
Offline Offline

Posts: 21.112



« Reply #14 on: May 16, 2011, 01:10:41 »

Hvala, nadam se da se niste pokajali sto se pregledali ovolike slike Cheesy
Logged


Pages: [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.056 seconds with 21 queries.