bhbus.ba
May 12, 2024, 22:56:05 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Calendar Login Register  
Pages: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 56   Go Down
  Print  
Author Topic: GRAS - Razno/Diskusije (4)  (Read 155393 times)
Troler
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.247



WWW
« Reply #255 on: July 01, 2013, 20:15:17 »

669
Logged

Dođu tako vremena, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #256 on: July 03, 2013, 16:19:28 »

http://www.klix.ba/vijesti/kultura/premijera-predstave-u-tramvaju-publika-se-nasmijala-do-suza/130703061#4

Quote
Predstavu je režirao Senad Alihodžić, na tekst Adnana Lugonića i koautorice Asje Krsmanović, a prema ideji Irme Alimanović Alihodžić. Odlična glumačka ekipa vjerno je dočarala svakodnevne situacije iz sarajevskog tramvaja koje nas često ostavljaju na tankoj granici između posmatranja i angažmana, između privatne kontemplacije i narušene privatnosti koju vožnja nameće. U predstavi igraju Jasna Diklić, Izudin Bajrović, Aleksandar Seksan, Irma Alimanović Alihodžić, Mirna Kreso, Muhamed Hadžović, Damir Kustura, Sanjin Arnautović i Senad Alihodžić.

“Sinoćnja premijera nas je ohrabrila da ovo što smo radili proteklih mjeseci ima smisla i da komunicira sa publikom. Dok se kod nas vrlo rijetko dešavaju ambijentalne predstave ili ulični performansi, u europskim i svjetskim gradovima, ovakav vid predstava je svakodnevnica. Sarajevo sada ima jednu takvu predstavu", istakao je Senad Alihodžić, glumac koji potpisuje režiju i produkciju ovog teatarskog poduhvata. Pored scena kroz koje se provlači šarolika lepeza likova kao što su švercer, beskućnik, samohrana majka, penzionerka sa sinom u dijaspori, ali i revizor i drugi, putnici gledaoci obišli su krug do Skenderije i kroz naraciju vozača upoznali se sa znamenitostima grada na blago ironičan način.

Ekipa predstave "Tramvaj" provozala je publiku od smijeha do suza i nazad dajući svemu i sarajevski pečat. Učinit će to i večeras, 3., te 4. i 5. jula u 19:30 sati, a karte za ovu teatarsku vožnju već su rasprodane, a prihod će biti usmjeren u humanitarne svrhe.

"Iako su predstave sve rasprodane mi ćemo učiniti sve da predstava i dalje živi, te se nadamo da će nakon ovog bloka igranja, ministarstva i sponzori prepoznati potencijal ove predstave", zaključio je Alihodžić te još jednom naglasio izvrsnu saradnju i zahvalnost uposlenicima KJKP GRAS bez čije podrške predstava ne bi bila moguća.

Produkciju predstave su podržali Američka ambasada i Fondacija za muzičke, scenske i likovne umjetnosti Sarajevo, BBI Centar, Kamerni teatar 55 i TVSA.

Ko drugi,nego GRAS.
Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
man 464
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.410



« Reply #257 on: July 03, 2013, 17:35:45 »

Logged
Manas
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 2.027


MAN Diesel & Turbo


WWW
« Reply #258 on: July 05, 2013, 12:44:50 »

GRAS-u ne bi pomoglo ni 100 miliona KM, preduzeće pred kolapsom

Quote
Računi preduzeća GRAS svakog časa mogu biti blokirani, te ukoliko se hitno nešto ne učini potpuni kolaps i blokada poslovanja preduzeća su neminovni, rekao je na konferenciji za medije v.d. direktora GRAS-a Omer Hadžiomerović, koji je na ovu dužnost stupio 17. juna.
Odmah po dolasku u firmu Hadžiomerović je formirao komisiju čiji je zadatak bio da sačini presjek stanja u preduzeću, zaključno sa 15. junom ove godine. Dobijeni rezultati su katastrofalni.

"Preduzeće posluje sa gubicima od 2000. godine. Prezaduženo je i cjelokupna imovina preduzeća je pod hipotekom. Zbog neizmirenih poreskih obaveza GRAS se ne može prijaviti za učešće na tendere i javne pozive. Složena finansijska situacija uzrokovana je nedostatkom novca za izmirenje dospjelih i redovnih tekućih obaveza. Ako se hitno ne pristupi iznalaženju rješenja, situacija će se dodatno usložnjavati te dovesti do potpunog kolapsa i blokade poslovanja", rekao je Hadžiomerović, navodeći kako su ukupne dospjele, a neizmirene, obaveze GRAS-a, zaključno sa 15. junom 2013. godine, blizu 85.307.950 KM.

Ekonomske i socijalne cijene


"Čak i ako bi nam neko sada dao 100 miliona KM, ne možemo reći da bi time preduzeće bilo dovedeno u normalu. Potrebno je stabilizovati preduzeće, a ako bi nam Vlada dopustila izmjene u tarifnom sistemu, to bi puno značilo. Prosječna mjesečna cijena karte po putniku iznosi 53 KM, a mi, naprimjer, za jednog penzionera naplatimo 14 KM subvencije od Vlade. Jasno je da penzioneri i druge kategorije stanovništva imaju pravo na subvencije i socijalnu pomoć, ali mi ne možemo služiti kao socijalna ustanova, već moramo poslovati po ekonomskim cijenama", ističe Hadžiomerović.

Samo za poreze i doprinose po osnovu plaća, koji se ne izmiruju redovno od novembra 2008. godine, sa kamatom prema sporazumu sa Poreznom upravom, GRAS duguje 62 miliona i 200 hiljada KM, te još nešto više od tri miliona KM za neisplaćene plaće za april i maj ove godine, dok za topli obrok radnicima za ta dva mjeseca duguju 756.240 KM. Po osnovu plaća iz ranijeg perioda GRAS duguje 528.896 KM.

"Preduzeće ima neizmirene obaveze i kada je riječ o PDV-u, za koji od novembra 2012. do maja ove godine dugujemo 2,82 miliona KM, a dug će biti i uvećan za troškove prinude i zateznih kamata. Uprava za indirektno oporezivanje je pokrenula postupak prinudne naplate i donijela Rješenje o registraciji zakonske hipoteke na nekretnine GRAS-a. Nakon inspekcijskog nadzora preduzeću je dostavljeno Rješenje sa obračunatom obavezom za plaćanje PDV-a od oktobra 2008. do novembra 2012. u iznosu 650.000 KM, a nakon obračuna kamata ta obaveza će biti milion KM te očekujemo da nam UIO BiH blokira sve transakcijske račune do 15. augusta ove godine", kazao je v.d. direktora Hadžiomerović.
Radnici demotivisani i ogorčeni


Dodao je kako GRAS za struju duguje skoro tri miliona KM, za period od aprila prošle do maja ove godine, te spomenuo da je 28. marta zbog duga isključena struja krugu preduzeća, dok bi isključenje struje u podstanicama GRAS-a dovelo do konačnog prestanka rada javnog prijevoza. GRAS duguje i dobavljačima, i to više od šest miliona KM, dok u isto vrijeme imaju velikih problema sa prihodima. Novac planiran Budžetom KS za ovu godinu do 15. juna je uplaćen tek u iznosu 33 posto, dok prihod od prodaje karata ima trend pada. "Ukupno umanjenje prihoda u periodu od 2011. do 2013. godine iznosi skoro 16,5 miliona KM, ili prosječno mjesečno za 566.900 KM u odnosu na 2010. godinu", kazao je Hadžiomerović.

Preduzeće u odnosu na 2010. godinu ima 37 vozila manje, odnosno tek 152 tehnički isravna vozila, što je za 101 vozilo manje nego 2010. Suočeni su i sa tužbama 1.141 uposlenika po osnovu Kolektivnog ugovora, a veliki su problem i 234 invalida rada, koji ne mogu biti preraspoređeni na deficitarna radna mjesta.

Ipak, Hadžiomerović je na konferenciji za medije istakao i jednu svijetlu tačku. "U ovom preduzeću rade stručni ljudi, ali su oni demotivisani i ogorčeni zbog svih dešavanja. Ako bi im se stvorili uvjeti da normalno rade, uvjeren sam da oni imaju snagu da postave na noge ovo preduzeće", zaključio je on.
Logged

MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #259 on: July 05, 2013, 13:02:02 »

Za to vrijeme Sindikalci prave okupljanja u momentu kad zasjeda Nadzorni odbor da bi izvrsili pritisak na imenovanje vd Uprave...i opet se nije formirala,nece Hasana Basica,nece Harisa Kadica itd...svjesno maltretiranje sa ciljem obaranja preduzeca.
Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Eh__
Pješak
*
Offline Offline

Posts: 76


Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!


« Reply #260 on: July 05, 2013, 13:09:48 »

Za to vrijeme Sindikalci prave okupljanja u momentu kad zasjeda Nadzorni odbor da bi izvrsili pritisak na imenovanje vd Uprave...i opet se nije formirala,nece Hasana Basica,nece Harisa Kadica itd...svjesno maltretiranje sa ciljem obaranja preduzeca.

Žalosno je šta se radi od ovog preduzeća! Ja  gledam recimo u Istanbulu ljudi ostvare i dobit od gradskog prijevoza a u GRAS-u stalno gubici pljačkanjem od 1997. pa na ovamo... Ne mogu nikaki ama baš nikako da shvatim kako predstavnici Kantona SVJESNO idu UNIŠTENJU GRAS-a, umjesto da ga "liječe"?! Koga oni predstavljaju, šta je svrha njihovog (ne)rada?Huh?Huh??? NE KONTAM!!!!!!!!!
Dolazim do zaključka da se NAMJERNO GRAS ruši da bi gradski prijevoz u KS preuzeo CTS, jer iza svega što se dešavalo u toku štrajka GRAS-a a prema postupcima Ubice i drugih majmuna, jedino dolazim do tog zaključka, drugog nema!!! Jer dotična gospoda ne dozvoljavaju i drugim privatnim firmama da "uskoče" u gradski prijevoz u KS!
Bože dragi šta majmuni uradiše od GRAS-a!!!!
Logged

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol! Cheesy
Manas
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 2.027


MAN Diesel & Turbo


WWW
« Reply #261 on: July 05, 2013, 13:30:55 »

Zabranjeno citiranje posljednjeg posta Wink
Logged

MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #262 on: July 05, 2013, 13:44:34 »

Vjeruj ova firma po procjenama i elaboratima koje ja imam i koji su radjeni samo za trenutnu situaciju otprilike prije 2 mjeseca,GRAS samo uz konstantna ulaganja,finansije,odredjene rezove moze stati na noge za 10 godina.
Ovo nije da neko ne zna raditi posao,vec ne moze,kad ti zasarafis ljude da rade,oni rade.Ljudima se previse i neosnovano ugadja da rade sta hoce,zato je i doslo do ovoga.
Oni koji se bore za radnicka prava su prodali GRAS.Pa nek ministar koji ima 50 i sica glasova na izborima prica o saobracaju.Toliko kod mene ima prijavljenih stanara u haustoru.Pa evo vd dir.je imao preko 2.500 glasova.Doima se jako pismen,obrazovan covjek koji moze da dobro radi.Samo se nadam da nece postati tarac olosi u Kantonu,GRAS-u ili bilo gdje drugo.
Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Eh__
Pješak
*
Offline Offline

Posts: 76


Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!


« Reply #263 on: July 05, 2013, 16:12:39 »

Ako su to oni izvještaji radne grupe, onda mi je jasno u kakvom je stanju GRAS. Mada nisam neki ekonomski analitičar ali kad vidim onu zadnju cifru u minusu, sve mi je jasno. Kad je riječ o oporavku Gras-a, idem logikom ako su ga krali 20 god., e isto toliko mu treba i da se oporavi! ALI sa ovakvim lezihljebovićima u KS, daj Bože da se ikako i oporavi, jer oni šta god da rade, nažalost rade protiv Gras-a! Treba njih sve koji su krali Gras za svoje predizborne kampanje uhapsiti i suditi, pa zaplijeniti sve što je pod njihovom šapom a prihode koji budu dolazili od njihovih poslovnih objekata preusmjeriti u Gras ali nažalost to nije moguće. ubica je rekao da je Gras-u jedini lijek "programirani stečaj", to je dokaz koliko su oni u KS sposobni raditi i na koji način su stekli diplome doktora, inženjera, magistara... FUJ!!!!
Logged

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol! Cheesy
Troler
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.247



WWW
« Reply #264 on: July 05, 2013, 16:20:37 »

Zabranjeno citiranje posljednjeg posta Wink

To je the_dubsterov posao a ne naš Wink
Logged

Dođu tako vremena, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati
MAN Lions coach
Mehaničar
*****
Offline Offline

Posts: 5.447


M R Š !!!!!!!!!


« Reply #265 on: July 05, 2013, 16:39:57 »

Ako su to oni izvještaji radne grupe, onda mi je jasno u kakvom je stanju GRAS. Mada nisam neki ekonomski analitičar ali kad vidim onu zadnju cifru u minusu, sve mi je jasno. Kad je riječ o oporavku Gras-a, idem logikom ako su ga krali 20 god., e isto toliko mu treba i da se oporavi! ALI sa ovakvim lezihljebovićima u KS, daj Bože da se ikako i oporavi, jer oni šta god da rade, nažalost rade protiv Gras-a! Treba njih sve koji su krali Gras za svoje predizborne kampanje uhapsiti i suditi, pa zaplijeniti sve što je pod njihovom šapom a prihode koji budu dolazili od njihovih poslovnih objekata preusmjeriti u Gras ali nažalost to nije moguće. ubica je rekao da je Gras-u jedini lijek "programirani stečaj", to je dokaz koliko su oni u KS sposobni raditi i na koji način su stekli diplome doktora, inženjera, magistara... FUJ!!!!

Nije to izvještaj radne grupe,jer radna grupa se pođonila materijalom koji je obrađivan za vrijeme Kadić Harisa.To su sve stare stvari i pokoji akt formalnosti,iz kojih nije vidljiv tačan problem,u prevodu izvještaj je friziran.
Ovo je nešto sasvim drugo što posjedujem i što je rađeno,ali detalji nisu za javnost. Wink

Što se tiče stečaja,tj.likvidacije,to je čisto da se zatvori priča o kriminalu upravljačkih struktura od rata na ovamo.

Logged


Avdo Vatrić o Centrotransu: Ne možemo ulaziti u utakmicu s nelegalnim prijevoznikom
Manas
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 2.027


MAN Diesel & Turbo


WWW
« Reply #266 on: July 05, 2013, 17:07:01 »

Zabranjeno citiranje posljednjeg posta Wink

To je the_dubsterov posao a ne naš Wink

samo ukazujem na greske Wink
Logged

Eh__
Pješak
*
Offline Offline

Posts: 76


Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!


« Reply #267 on: July 05, 2013, 17:38:22 »

Zabranjeno citiranje posljednjeg posta Wink

To je the_dubsterov posao a ne naš Wink

samo ukazujem na greske Wink

A bi li ti mogao prećutati, da ne ukazuješ "na greške" u kojima se pominje CTS?! Dosad ako nešto prokomentarišem da se odnosi na CTS (a što se tebi en sviđa), ti odmah ukazuješ na "greške"?! NIKO ne može promijeniti moje mišljenje o CTS. Svi mi ovdje iznosimo samo svoja mišljanja, sviđaju se ona nekome ili ne, to je stvar ličnog stava.
Logged

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol! Cheesy
Manas
Vodič puta
***
Offline Offline

Posts: 2.027


MAN Diesel & Turbo


WWW
« Reply #268 on: July 05, 2013, 17:41:46 »

Ja ovdje nigdje nisam spomenuo CTS niti se odnosi na CTS neznam odakle ti to...i nisam nista zelio lose ovim da postignem nego Pravilo kaze da je zabranjeno citiranje zadnjeg posta...zao mi je sto si ovo krivo protumacio al eto Sad
Logged

Eh__
Pješak
*
Offline Offline

Posts: 76


Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!


« Reply #269 on: July 05, 2013, 17:59:00 »

Ne znam gdje je prekršeno pravilo, kako ti kažeš?! Ako sam rekao "majmuni" sigurno sam majmune uvrijedio, jer oni žive svojim životinjskim životom, a naši političari i ne znaju kojim životom žive! Postupci političara KS u vrijeme štrajka Gras-a jasno su rekli šta žele uraditi, to svi vrlo dobro znamo. Maltretirali su nas 10 dana zbog svojih nesposobnosti da riješe probleme, pa koja su sve pravila oni tada rušili??!!
Uostalom ako živimo u zemlji demokratije, valjda imam pravo reći što mislim, kakvo je kršenje pravila u pitanju?!
Logged

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol! Cheesy
Pages: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 56   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.056 seconds with 21 queries.